OBRAZEM: Pády i slavná vítězství. Památné bitvy s Rusy

13.11.2015 06:00

Zápasy hokejistů se Sověty byly vždy více než pouhým sportovním kláním. Především po roce 1968 se do nich promítala politika a touha pokořit okupační mocnost. Punc velké rivality neztratily duely ani po pádu železné opony a rozpadu Sovětského svazu. A vedle hokeje se přidaly i další sporty. Už o víkendu napíše další zápis do této kroniky tenis. Češky vyzvou ve fedcupovém finále Šarapovovou a spol. Připomeňte si tedy nyní památné bitvy s Ruskem a spolu s nimi i úspěchy a porážky českých sportovců v posledních dvaceti letech.

1996: Začátek Šmicerovy liverpoolské ságy

Poslední zápas základní skupiny mistrovství Evropy v Anglii. Podceňovaná Uhrinova parta bojuje o senzační postup do čtvrtfinále. K tomu potřebuje uhrát v Liverpoolu alespoň bod s Ruskem a v případě remízy také stejný výsledek v souběžně hraném utkání Německa s Itálií. Ta skutečně přišla. Jenže Češi pět minut před koncem inkasovali gól na 2:3. Postup už byl v nedohlednu, když si na Kubíkovu kolmici naběhl náhradník Šmicer a ranou k tyči srovnal. Česko pak dokráčelo až do finále, kde podlehlo Německu. Mnozí hráči získali lukrativní zahraniční angažmá. Šmicer ve francouzském Lens, odkud o tři roky později zamířil do Liverpoolu. Na místo své slavné reprezentační trefy.