Hříšníci mají rekordních 16 nominací na Oscara, uspěl i česko-dánský dokument

Kultura
22. 1. 2026 23:48
Aktualizováno: 23. 1. 2026 00:57

Celkem 16 nominací pro letošní 98. ročník cen americké filmové akademie nasbíral film Hříšníci režiséra Ryana Cooglera, což je rekord v historii udílení Oscarů. Nominaci za nejlepší dokument získal snímek Pan Nikdo proti Putinovi, který vznikl v česko-dánské koprodukci. Je to vůbec poprvé, co byl dokumentární film z české produkce nominován na Oscara, uvedla ve sdělení zaslaném ČTK společnost Czech Film Center.

Dosavadní rekord v počtu nominací v jednom roce byl čtrnáct a dosáhnout se ho podařilo třem filmům - dramatu Vše o Evě, velkofilmu Jamese Camerona Titanic a muzikálu La La Land.

Druhým nejúspěšnějším snímkem co do počtu nominací se v letošním ročníku stalo krimidrama Jedna bitva za druhou režiséra Paula Thomase Andersona, které jich získalo třináct.

V kategorii nejlepší film bylo nominováno deset snímků: Bugonia, Citová hodnota, F1, Frankenstein, Hamnet, Hříšníci, Jedna bitva za druhou, Sny o vlacích, Tajný agent a Velký Marty.

Na nejlepšího herce v hlavní roli byli nominováni Timothée Chalamet za roli ve filmu Velký Marty, Leonardo DiCaprio (Jedna bitva za druhou), Ethan Hawke (Blue Moon), Michael B. Jordan (Hříšníci) a Wagner Moura (Tajný agent).

V kategorii nejlepší herečka v hlavní roli byly nominovány Jessie Buckleyová za roli ve snímku Hamnet, Rose Byrneová (Kdybych měla nohy, tak ti nakopu), Kate Hudsonová (Smutný song), Renate Reinsveová (Citová hodnota) a Emma Stoneová (Bugonia).

V kategorii dokumentární film se mezi pětici snímků nominovaných na letošní udělení Oscarů probojoval dokument Pan Nikdo proti Putinovi ruského režiséra Pavla Talankina a amerického dokumentaristy působícího v Kodani Davida Borensteina, který vznikl ve spolupráci dánské produkční společnosti Made in Copenhagen a české společnosti PINK.

Pokud jde o produkci jednotlivých studií, vede Warner Bros Discovery, které získalo celkem 30 nominací. O tuto mediální skupinu vede boj společnost Netflix a Paramount.

Americká streamovací platforma Netflix ještě nikdy nezískala cenu za nejlepší film, přestože už se dočkala nominací za snímky, jako Roma, Emilia Pérez a Irčan. Jejím letošním želízkem v ohni je fantasy horor Frankenstein, který získal devět nominací. Streamovací služba uvádí své filmy do kin pouze na omezenou dobu, aby se mohly ucházet o ceny.

Nejsledovanější film roku, který na Netflixu zaznamenal více než půl miliardy zhlédnutí, K-pop: Lovkyně démonů, získal nominace v kategoriích nejlepší píseň (Golden) a nejlepší animovaný film. Film vyvinula a produkovala společnost Sony Pictures, ale poté, co jej prodala Netflixu, mohla jen sledovat, jak se stal celosvětovým fenoménem, napsala agentura AP.

Ceny budou slavnostně předány v Los Angeles 15. března. Vítěze zlatých sošek vybere přibližně 10.000 herců, producentů, režisérů a filmových tvůrců, kteří tvoří Akademii filmových umění a věd. Ceremoniál bude vysílat stanice ABC Walta Disneyho a moderovat ho bude již druhým rokem komik Conan O'Brien.

Autor: ČTKFoto: ČTK/AP

Další čtení

Smetanova Má vlast v podání Rozhlasových symfoniků otevřela Pražské jaro

Kultura
12. 5. 2026
Aidan, soutěžící za Maltu

Vídeň hostí první semifinále soutěže Eurovize, čekají se protesty proti Izraeli

Kultura
12. 5. 2026
Divadelní svět Brno, 22. května 2024

V Brně začne Divadelní svět, potrvá do 24. května, nabídne 90 akcí

Kultura
12. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ