13:42

24. 2. 2007 13:42

Elitní jednotky íránských islámských revolučních gard na severozápadě země zabily 17 rebelů. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní média, podle nichž mrtví byli žoldnéři bojující proti tamnímu režimu.

Střety se podle íránské agentury Irna odehrály v oblasti ležící nedaleko od hranic s Tureckem při zátahu gard na rebely.

Z Íránu v poslední době přišlo několik zpráv o násilnostech. Před několika dny tam byl oběšen jeden z původců pumového útoku proti autobusu íránských gard. Atentát si v půlce února na předměstí Záhedánu na jihovýchodě země vyžádal jedenáct obětí a zranění desítek dalších.

Úřady následně provedly zátah na "teroristy", kteří prý mají vazby na americké a britské tajné služby. Zatčeny byly desítky lidí.

Islámské revoluční gardy jsou ozbrojené oddíly, které pomohly upevnit vůdce islámské revoluce Rúdolláhovi Chomejnímu při protimonarchistické revoluci v únoru 1979. Západ je označuje za elitní, i když v očích Íránců jsou na nižší společenské příčce než regulérní vojáci.

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Miminko bylo rok na umělém srdci. V Motole mu zdárně transplantovali nové

Zdraví
17. 12. 2025
Prezident Petr Pavel s manželkou Evou

Prezidentský pár se setká s malými fotbalisty, které napadli Baníkovci

Domácí
Aktualizováno: 17. 12. 2025 14:49
Vladimir Putin

Putin popřel, že by chtěl válku se Západem. Hysterie a lži, vzkázal

Zahraničí
17. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV