Obsah nejnovějšího čísla časopisu Týden

Obsah nejnovějšího čísla časopisu Týden.

VOLBA PREZIDENTA

"Generál Pavel říká ,já chtěl být parašutista, výsadkář‘. Ale on byl cvičen pro boj v týlu francouzské armády. Byl předsedou ZO KSČ. A když se ho na to někdo zeptá, začne mluvit o tom, že chtěl jen dělat svou práci. Byl příslušníkem Zpravodajské správy Generálního štábu, což byla předlistopadová vojenská rozvědka, a tedy samostatná tajná služba. Pro mě je to úplně nepřijatelné." V pořadu Jaromíra Soukupa Česko volí prezidenta to řekl historik Petr Blažek.

ROZPOČET DOMÁCNOSTÍ

Bankovní rada ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 5,75 procenta. Tak vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999. Zvýšení sazeb opět prodraží už tak napjaté financování hypoték, na které zároveň dosáhne méně lidí. Zhorší se rovněž podmínky financování podniků.

PROTEKTORÁT 

Útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v květnu 1942 otřásl střední Evropou - nejprve německým vedením a pak dvěma českými vesnicemi, jež byly pro výstrahu vypáleny. SS-Obergruppenführer nicméně nebyl jediný vysoký důstojník, který se stal na území protektorátu cílem atentátu. V brněnských ulicích v posledním válečném roce odbojáři zastřelili osmatřicetiletého SS-Hauptsturmführera Augusta Gölzera. Jaké byly poslední chvíle aktérů těchto událostí? 

KLÍŠŤATA

Už dvacet let na vlastní oči vídá, jak výrazně může život člověka ovlivnit jedno malé klíště. Řada z nich končí trvale na invalidním vozíku. "Opakovaně jsem viděla čtyřicátníky i mladší pacienty původně zcela zdravé a v plné síle, kteří skončili s oboustranným ochrnutím končetin. To vám opravdu zcela zásadně a dlouhodobě změní život. A za všechno může jedno malé klíště," říká lékařka Dita Smíšková  z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Fakultní nemocnice Bulovka. Některé pacienty s klíšťovou encefalitidou si pamatuje léta. 

A mnoho dalšího zajímavého a poučného čtení v novém vydání časopisu TÝDEN.

 
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

VIP svět

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi