Před 250 lety povstali sedláci. Dopadli „jako u Chlumce“ a obohatili češtinu

Kultura
24. 3. 2025 11:43
ilustrační foto
ilustrační foto

Dodnes hojně používaný příměr "dopadnout jak sedláci u Chlumce", který se používá, když se člověku něco nepovede, má svůj původ v bitvě, ve které se během selského povstání 25. března 1775 střetli vzbouření sedláci s císařskými vojsky u Chlumce nad Cidlinou.

Přímým důsledkem bitvy bylo konečné zlomení odporu rebelujících sedláků a následně i úplné potlačení povstání. Přestože bylo povstání poraženo, umožnilo urychlit vývoj vedoucí ke zrušení nevolnictví v českých zemích.

Selské povstání vypuklo počátkem roku 1775, kdy sedláci začali bojovat proti vrchnosti, aby se osvobodili z těžké robotní a nevolnické povinnosti. Situaci sedláků také zhoršila neúroda a hladomor, který v předchozích několika letech podle odhadů v českých zemích zabil až čtvrt milionu lidí.

Tisíc sedláků proti osmi vojákům. A stejně prohráli

První známky vzpoury se objevily na Teplicku odkud se šířily do dalších regionů. Dne 25. března dorazil dav čítající zhruba 600 až 1000 improvizovaně ozbrojených sedláků k Chlumci nad Cidlinou k zámku, který patřil šlechtickému rodu Kinských.

Ve městě se tehdy nacházelo jen osm vojáků. Chlumečtí občané se však útoku vzbouřenců ubránili, protože v poslední chvíli dorazily do města vojenské posily. Dva sedláci na bojišti zemřeli, další byli zatlačeni do rybníka, kde se utopili, a 74 z nich padlo do zajetí.

O útok se sedláci pokusili i následující den, 26. března, kdy chtěli zámek vypálit. Císařské vojenské jednotky však zahájily střelbu a pět mužů zabily, tři se utopili a dalších 211 jich bylo zajato. V následujících dnech byli vzbouřenci pozatýkáni.

Sedláci i přes porážky dosáhli zrušení nevolnictví

Vůdce selského guberna Antonín Nývlt byl bez boje zajat na náchodském zámku a 9. dubna císařovna Marie Terezie vyhlásila "generální pardon" pro sedláky, kteří se vrátí domů a slíbí poslušnost. Tím selské povstání skončilo. Zrušeny byly i rozsudky smrti a tresty byly sníženy na vězení a tělesné tresty.

Povstání přispělo k urychlení procesu, který vedl v roce 1781 k vyhlášení patentu o zrušení nevolnictví císařem Josefem II. Připomínkou bitvy je Pomník selských bouří, který se nachází v městském parku v Chlumci nad Cidlinou.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Autor/Depositphotos

Další čtení

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025
Slovenský fotograf Robert Vano zahájil jeho autorskou výstavu a současně pokřtil novou knihu, 6. května 2025, Praha.

V Tančícím domě bude do října retrospektivní výstava fotografa Roberta Vana

Kultura
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ