Cesta Roomsterem po Evropě za 752 eur

25. 7. 2007 13:09
Škoda Roomster
Škoda Roomster

Přesně měsíc trvala cesta rakouského specialisty na vytrvalostní jízdy Gerharda Plattnera po 35 státech Evropy. Testoval během ní ve společnosti tří figurín spotřebu Škody Roomster naložené zavazadly pro čtyřčlennou rodinu. Průměrná spotřeba byla nakonec 4,5 litru na 100 kilometrů. Z tisíce eurových mincí určených na nákup nafty jich ještě 248 zůstalo.

"Výsledek předčil má očekávání, protože jsem si původně říkal, že bych to mohl jet tak za 4,9 litru na 100 kilometrů," řekl Plattner, podle kterého je malým zázrakem i dosažená průměrná rychlost 78 km/h. Velmi ho prý brzdily především špatné silnice v Rumunsku a Bulharsku, na kterých byl navíc hustý provoz. "Jel jsem tam kolikrát i třicítkou," dodal Rakušan.

Právě v Rumunsku ho na jeho více než 1600 kilometrů dlouhé cestě potkal jediný vážnější problém. "Do čelního skla mi vletěl kámen, takže jsem ho musel měnit. Podobná událost se mi stala i o dva dny později na cestě do Polska, ale s tím už jsem dojel až do Boleslavi," řekl zkušený řidič. Ten také za nejhorší zážitek cesty označil rumunské železniční přejezdy. "Je to bez výjimky o urvání nápravy," dodal.

Plattner měl ve Škodě Roomster TDI s tříválcovým motorem o výkonu 59 kW tři figuríny, které váhově nahrazovaly chybějící členy klasické rodiny. Jejich hmotnost byla dohromady 135 kilogramů, v kufru měl navíc zavazadla pro čtyřčlennou rodinu tak, aby cesta dokonale simulovala rodinnou dovolenou. "V Turecku po mě celník chtěl i pasy mých spolujezdců," sdělil s úsměvem Plattner.

Rakušan přiznal, že se několikrát provinil proti pravidlům úsporné jízdy. Často zapínal klimatizaci a nevyjížděl nádrž až téměř do prázdna. "Nerad chodím pěšky, tak jsem nic neriskoval. Kdybych jel opravdu úsporně, tak jedu až nadoraz a využívám minimální hmotnosti vozu." V Rumunsku ho navíc nebavilo jet v koloně kamionů a proto se snažil použít zkratku, jejímž výsledkem byla o 45 kilometrů delší cesta. "S ohledem na všechny tyto okolnosti považuji výslednou spotřebu za skvělou."

Gerharda Plattnera označuje Guinnessova kniha rekordů za "nejvšestrannějšího řidiče světa". Drží mimo jiné i rekord jak v nejrychlejší, tak i nejhospodárnější jízdě kolem světa. Do Guinnessovy knihy rekordů se zapsal ale již vícekrát. Poprvé před 22 roky, kdy s prvním vznětovým modelem Volkswagen Golf vytvořil rekord v nonstop jízdě Evropou na jedno naplnění nádrže - bez zastávky u pumpy tehdy přejel z Říma až do Berlína.

S vozem SEAT Ibiza 1.9 TDI vytvořil zase rekord v hospodárné jízdě z New Yorku do San Franciska: při průměrné rychlosti 94,36 km/h měl spotřebu 2,89 l/100 km. V srpnu 2001 se mu podařilo s Audi A2 1.2 TDI vytvořit rekord v hospodárné jízdě napříč Německem: na trase tisíc kilometrů dosáhl průměrné spotřeby jen 2,12 l/100 km.

Foto: ČTK, archiv

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ