Deset muzeí Evropy: <span>Citroën a jeho depozitář</span>

30. 12. 2009 07:00
Conservatoire Citroën ukrývá poklady francouzské značky.
Conservatoire Citroën ukrývá poklady francouzské značky.

Conservatoire Citroën ukrývá poklady francouzské značky.Jestliže právě kroutíte hlavou nad tím, že neumíme počítat, máte pravdu. Ale jen zčásti. Poslední zastavení je sice jedenácté, jenže Citroën Conservatoire patrně jen tak nenavštívíte. Jelikož my jsme to štěstí měli, máte alespoň možnost prohlédnout si několik fotografií ze slavné minulosti francouzské značky.

Citroën Conservatoire není muzeem. Jde o depozitář sídlící na severním předměstí Paříže, ve kterém francouzská automobilka schraňuje největší klenoty své historie. Veřejnosti není Conservatoire přístupná, své dveře otevírá jen zvaným hostům.

ČTĚTE TAKÉ: Když kachna slavila šedesátku

Nesmí chybět vítězný speciál Sébastiena Loeba.V hale o velikosti kolem 5000 čtverečných metrů zde vedle sebe stojí zhruba tři stovky nejvýznamnějších Citroënů.

Většina z nich v perfektním či provozuschopném stavu, další čekají na renovaci, některé pod plachtou. Od nejstarších veteránů přes prototypy, koncepční studie až po závodní speciály z celé historie značky.

FOTOGALERIE: Conservatoire Citroën

V této limuzíně jezdil generál Charles de Gaulle.Parkuje tu například jeden ze tří náhodně dochovaných a schválně nerestaurovaných předválečných prototypů dnes již legendární „kachny“ 2CV, spousta rozličných DS, vzácné Citroëny s wankelovým motorem nebo speciál DS s karoserií Chapron, který vozil francouzského prezidenta Charlese de Gaulla i jeho nástupce Pompidou.

Foto: Karel Šanda

Autor: Jan Stacha

Další čtení

ilustrační obrázek

Pozor na zneužití AI: Policie v Pardubickém kraji vyšetřuje šestý případ falešných nahých fotek

Domácí
24. 7. 2026
ilustrační obrázek

Od miniatur po 15centimetrové giganty. Chomutovský zoopark hostí světovou unikátní výstavu kudlanek

Relax
24. 7. 2026
ilustrační obrázek

Tajemství úspěšného oplodnění odhaleno: Spermie nejsou jen pasivní nosiči, ukazují čeští vědci

Věda a technika
24. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ