Hyundai i10
Malý velký vůz jede proti proudu

04.02.2020 14:44

Všichni chtějí SUV! Alespoň by se to mohlo zdát dle prodejních statistik, dle nichž si SUV vozy ukrojují až 40 procent z prodeje nových automobilů. Možná i proto segment menších městských vozů většina automobilek vypouští z nabídky. Existují ale světlé výjimky; nová i10, kterou představilo Hyundai. Model i10 vybočuje nejen svojí velkostí, ale i nabídkou motorizací či možnostmi výbavy, která už v základu nabízí nejmodernější technologické vychytávky.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Auto s litrovým motorem nikdy to už tady bylo v roce 1970 zelené nicky co stávkuji slepice ???HYBRIDNÍ AUTOMOBILY VYPOUŠTĚJÍ DLE STUDIE TŘIKRÁT VÍCE OXIDU UHLIČITÉHO, NEŽ NAZNAČUJÍ OFICIÁLNÍ ÚDAJE
Dle studie hybridy v elektrickém režimu neujedou ani třetinu kilometrů
Dle studie hybridy v elektrickém režimu neujedou ani třetinu kilometrů / Pixabay
Hybridní automobily typu plug-in (do zásuvky) mohou vypouštět do ovzduší až třikrát více oxidu uhličitého, než se uvádí v testech. V reálném provozu proto mohou být škodlivější než lehčí benzinová vozidla.
Poslední studie ukázaly, že skutečná spotřeba paliva u hybridních vozidel je mnohem vyšší než ve zkušebních podmínkách. Hybridy obsahující elektrický motor a baterii jsou totiž těžší než jejich protějšky na benzin. Mnoho majitelů hybridních modulů navíc zanedbává nabíjení svých vozidel, provozuje je na benzín a ztrácí tak výhody duálního systému.

Tato zjištění přicházejí v návaznosti na oznámení vlády Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, že prodej benzínových, naftových a hybridních automobilů bude od roku 2035 zakázán. Cílem tohoto kroku je snížit znečištění ovzduší a emise oxidu uhličitého. “Pokud jsou hybridní vozidla s připojením k síti správně nabita, umožňují řidičům dokončit většinu jízd v plně elektrickém režimu," říká Ewa Kmietowiczová, vedoucí dopravního týmu ve Výboru pro změnu klimatu. Existuje ale oprávněná obava, že hybridy v elektrickém režimu neujedou ani třetinu kilometrů. Proto vykazují vyšší emise.

Do konce roku bude většina nových modelů plně elektrických vozidel schopna ujet bez problémů 150 kilometrů na jedno nabití a zájem o hybridy poklesne. Studie společnosti pro správu paliv The Miles Consultancy provedla audit spotřeby různých elektrických hybridních vozidel.

SOUVISEJÍCÍ

Petr Sýkora

Řidiči ve svých vozech budou již brzy dostávat…

Petr Sýkora

Podle studie se po přechodu na letní čas zvyšuje…
Společnost zjistila, že vozidla vyráběná výrobci jako jsou BMW, Mercedes, Mitsubishi a Volkswagen často vykazovala 2,5 až 3krát vyšší spotřebu paliva, než bylo inzerováno. Například audit 187 hybridních BMW typu plug-in zjistil průměrnou spotřebu paliva 5,6 litrů na 100 km, ve srovnání s uváděnými údaji 1,7 litry na 100 km. Podobně odborníci zjistili, že automobily se zdánlivými emisemi oxidu uhličitého nižšími než 50 gramů na kilometr ve skutečnosti často emitují až třikrát větší množství.

Nicméně hybridy typu plug-in se osvědčily a jejich prodej v Evropě letos podle odhadů vzroste z 220 000 na 590 000 kusů. Zájem zřejmě způsobily daňové úlevy nabízené majitelům firemních automobilů. Odborníci se obávají, že řidičům těchto vozidel se nebude chtít dobíjet auta doma na vlastní náklady a raději budou doplňovat benzin z firemní kreditní karty. Zákazníci hybridní vozidla mnohdy vůbec nenabíjí.

Oficiální údaje o spotřebě ale vycházejí z jízdy při plném nabití. Skutečná spotřeba pak odráží, jak jsou vozidla doopravdy nabíjena a řízena. Mluvčí společnosti Kia říká, že zákazníkům je při nákupu a převzetí vozidel vysvětlena správná metoda pro provozování hybridů typu plug-in. Majitelé ale bohužel tyto rady v praxi nevyužívají.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMATmají asi IQ

0 hlasů
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.