Motorkáři by se měli před startem sezony rozjezdit

16. 5. 2013 05:38
Smrtí motorkáře skončila dopravní nehoda ze středeční šesté hodiny ranní na silnici u Lipníku nad Bečvou.
Smrtí motorkáře skončila dopravní nehoda ze středeční šesté hodiny ranní na silnici u Lipníku nad Bečvou.

Start motorkářské sezony je vždy spjat s nárůstem dopravních nehod motorkářů. Poslední smrtelnou havárku zaznamenali olomoučtí policisté ve středu. Profesionální řidiči motorek v reportáži TV Barrandov doporučují, aby se tito účastníci silničního provozu, než vyrazí na silnice, pořádně rozjezdili. Ideálně v nějakém kurzu, který ve středu absolvovali sami členové policejního mototýmu.

Smrtí motorkáře skončila dopravní nehoda ze středeční šesté hodiny ranní na silnici u Lipníku nad Bečvou. Řidič osobního automobilu nedal nejspíš podle policie přednost. Tragicky by však havárie možná neskončila, kdyby motorkář měl na motorce speciální mechanismus, obdobu pomocných dětských koleček na kola - v tomto případě na motorku. "Jsou to speciální mechanismy pro naklápění motorky a bezpečný náklon. Jsou to mechanismy s pružící jednotkou," řekl Miroslav Lisý, který je jedenáctinásobným mistrem České republiky a vicemistrem Evropy v mototrialu.

Speciální mechanismus pro naklápění motorky a bezpečný náklon."V praxi je tento mechanizmus nepoužitelný, jen by překážel. Je to výukový patent, který se hodí pro autoškoly a pro výukový systém. Rozhodně to na normální silnici není vhodné. My to máme testováno do nějakých šedesáti, osmdesáti kilometrů za hodinu. V těch vyšších rychlostech by to nebylo vhodné," uzavřel Lisý, který pořádal na letišti v Panenském Týnci kurz pro členy policejního mototýmu.

"Tato školení považujeme za velmi důležitá jak z hlediska bezpečnosti silničního provozu, tak i z hlediska předcházení dopravních nehod. Tyto kurzy mají pomoci předcházet tomu, aby sami policisté byli příčinou dopravní nehody," uvedl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Celkem má republikový policejní mototým, který vznikl v roce dva tisíce devět, sto sedm motorek. Na každé se střídají dva policisté. Každý z nich musí jedenkrát ročně absolvovat tento kurz, zúčastnil se ho i jednačtyřicetiletý policista z Brna. Ten nikdy žádnou dopravní nehodu neměl.

"Nejdůležitější je předvídat, upravit rychlost tak, aby nedošlo k nehodě, a dávat si pozor na ostatní účastníky silničního provozu, protože naši řidiči nejsou stále zvyklí na to, že se po silnicích pohybují motorkáři," podělil se o názor Petr Matoušek. Sami policisté mají na kontě za letošní rok dvě nehody lehčího charakteru.

Autor: Lenka RauerováFoto: PČR Olomouc

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ