Události uplynulého <span>roku ve světě aut</span>

2. 1. 2010 07:00
Celý svět se v roce 2009 zbláznil do šrotovného.
Celý svět se v roce 2009 zbláznil do šrotovného.

Celý svět se v roce 2009 zbláznil do šrotovného.Hlavní pozornosti se v roce 2009 dostalo šrotu pohybujícímu se po silnicích i tomu, který někdo během uplynulých let zapomněl vyházet z automobilek. Koncern General Motors předvedl největší bankrot v oboru. V Česku politici většinu roku žonglovali se šrotovným. A Škoda Auto uvedla na trh pátou modelovou řadu: model Yeti.

Rok, který významně změnil rozložení sil ve světovém automobilovém průmyslu. Nic menšího o uplynulých dvanácti měsících prohlásit nelze. Už v lednu se Chrysler dohodl na tom, že pětatřicetiprocentní podíl v americkém koncernu získá Fiat. Trvalo však do června, než se situace uklidnila a italská automobilka se zařadila mezi pět největších výrobců světa. Předtím ještě 30. dubna Chrysler vyhlásil bankrot, aby mohl projít důkladnou očistou.

Od prodeje Opelu k nevoli politiků koncern GM upustil.Koncern General Motors se bankrotu vydržel bránit do prvního června. Od počátku roku škemral o finanční výpomoc od americké vlády, nakonec požádal soud o ochranu před věřiteli a jeho akcie zmizely z indexu Dow Jones. Restrukturalizace však proběhla rychle a 10. července se zrodilo „nové" GM. V současné General Motors Company drží šedesát procent vláda Spojených států. Základem zůstanou značky Buick, Cadillac, Chevrolet a GMC, ostatní se buď prodají, anebo zlikvidují. Zatím si Saab vyhlédli investoři v čele se švédským výrobcem drahých supersportů Koenigsegg, poté projevil o švédskou značku zájem nizozemský Spyker. Nakonec ale koncern GM ohlásil konec Saabu. Uvidíme, co se s tím dá ještě dělat. Po Hummeru alespoň sáhla čínská společnost Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery. Nejdůležitějším kouskem na prodej však byl německý Opel.

Vyjednávání s německou vládou, která měla finančně Opel podpořit, postupně nasměrovala automobilku do vlastnictví konsorcia kanadského výrobce automobilových komponentů Magna a ruské Sberbank. Ještě na konci října však prodej nebyl definitivně potvrzen, následně manažeři z GM předvedli šokující obrat a Opel jim zůstává.

Přesouvání sil nicméně zdaleka nekončí. Porsche tak dlouho chtělo koupit koncern Volkswagen, až mu došly finanční prostředky. „Útočník" se tudíž stane v následujících letech součástí největší evropské automobilky. Volkswagen navíc přikoupil do své stáje japonské Suzuki. Ford zase jedná nadále o prodeji Volva, přičemž největším adeptem na koupi je čínský výrobce Geely. Jak uvedl šéf Fiatu Sergio Marchionne, za pár let zbyde na trhu maximálně pět až šest velkých výrobců.

Ceny nových aut klesly během roku 2009 nebývale nízko.Špatná situace v oboru si vyžádala netradiční řešení. Automobilky začaly volat po státní pomoci, jíž se jim také dostalo. Ve více než desítce států Evropy a ve Spojených státech vlády během roku přicházely s takzvaným šrotovným. Příspěvek na ekologickou likvidaci starých vozů inspiroval spousty lidí k pořízení nového auta. Dočasně se tímto způsobem podařilo zamezit největším propadům v prodejích, odpůrci opatření ale varují. Tento rok prý bude kvůli loňskému šrotovnému krušnější.

V Česku téma šrotovného vyplulo v reálných obrysech v dubnu a posléze se objevovalo podle potřeby některých politiků. Nakonec byl schválen příspěvek 30 tisíc korun na nákup nového osobního vozu do ceny 500 tisíc, pokud bude zlikvidován vůz starší deseti let. Nyní je na vládě, zda ho skutečně zavede a případně kdy. Od návrhu však ustupuje i sociální demokracie, která ho prosadila.

Zdejší automobilový průmysl na evropském šrotovném vydělal. Zejména na tom německém. Škoda Auto si u západních sousedů vylepšila podíl na trhu díky fabii, která se zařadila k nejlépe prodávaným modelům v zemi. Doma naopak loni nadále podíl automobilky mírně klesal.

Škoda Yeti založila pátou modelovou řadu automobilky.Česko dalo světu v loňském roce rovněž tři nové modely. Škoda začala v červenci prodávat svou pátou modelovou řadu, sportovně užitkový Yeti. Koncem roku si první zákazníci odvezli domů nový Superb Combi. Na počátku listopadu pak začala v severomoravských Nošovicích produkce modelu Kia Venga.

ČTĚTE ZDE:
Test Škody Yeti 1,2 TSI
Test Škody Superb Combi 2,0 TDI
TÝDEN.CZ za volantem prototypu z Nošovic

Octavia první generace se v tuzemsku prodává po slevě skvěle.Osobní auta se loni v tuzemsku prodávala docela dobře. Ceny nových vozů se držely nízko, někteří prodejci (jako Citroën) přišli s vlastní verzí šrotovného, a tudíž dalšími slevami. Na českém trhu se zvláště dařilo Fordu, Volkswagenu, Renaultu a jihokorejským sestrám Hyundai a Kia. Hitem podzimních slev se stala ve svém předposledním roce výroby Škoda Octavia první generace, která zlevnila až na 270 tisíc korun. Dala o sobě také konečně výrazněji vědět čínská auta, byť zatím jen jedna značka. Společnost Martin Motors rozšířila na podzim nabídku na tři osobní modely a slibuje větší množství prodejních míst.

ČTĚTE ZDE:
Nejlevnější auta v prosinci 2009
Slevy ženou Octavii Tour do posledního kola
Čínská auta konečně dobývají Česko?

Tam, kde jsou vítězové, jsou i poražení. Téměř o čtvrtinu v tuzemsku poklesly prodeje Mazdy, přes deset procent ztratila Toyota. Cadillac musel kvůli problémům s evropským dovozcem prodeje utlumit na minimum. Hluboká krize zasáhla hlavně lehké užitkové vozy, na čemž se podepsala změna pravidel pro odpočet DPH pro auta podnikatelů. Ti totiž od 1. dubna mohou odečíst DPH nejen při nákupu lehkých užitkových vozů. Prodeje dodávek se tak v podstatě zastavily a pohybovaly se kolem necelé tisícovky aut měsíčně.

Bioetanol lze od roku 2009 tankovat i v Česku.Něco málo se v tuzemsku odehrálo, i pokud jde o alternativní pohony. V červnu se otevřela první čerpací stanice na bioetanol, od listopadu lze dokonce v Česku tankovat i vodík, i když jen pro vybrané firmy. Energetická společnost navíc ČEZ vyhlásila, že hodlá do roku 2013 nakoupit asi stovku fiatů na elektřinu a zapůjčit je na testování vesměs státním institucím.

ČTĚTE ZDE:
TÝDEN.CZ otestoval, jak se tankuje bioetanol v Česku
 

Na frankfurtském autosalonu se představilo i několik supersportů.Na stěžejních autosalonech v březnu v Ženevě a na podzim ve Frankfurtu se krize projevila zvláštně. Hodně se o ní mluvilo, nicméně automobilky na situaci reagovaly spíše pozitivně - představováním nových modelů nebo ekologických konceptů. Zářijová přehlídka zároveň přinesla dosud nevídanou smršť supersportovních novinek. Trpěly především malé přehlídky, jako třeba červnový brněnský autosalon, kde místo automobilek často vystavovali lokální prodejci. Aspoň se ale akce v Brně uskutečnila: londýnský autosalon se v tomto roce patrně nebude konat vůbec.

ČTĚTE ZDE:
Všechny novinky frankfurtského autosalonu
To nejdůležitější o ženevském autosalonu

Od počátku minulého roku organizace Euro NCAP pozměnila hodnocení nárazových zkoušek nových aut. Výsledkem mělo být zpřísnění, ale buď automobilky vytvářejí své produkty velmi bytelně, anebo by zkoušky měly být ještě přísnější. Zatím byly otestovány tři desítky modelů, z nichž pouze čtyři nedosáhly na plný počet pěti hvězdiček.

ČTĚTE ZDE:
Nejnovější crashtesty Euro NCAP

Evropským autem roku 2009 byl Opel Insignia, pro rok 2010 se tímto titulem bude honosit Volkswagen Polo, světovým autem roku 2009 je Volkswagen Golf. Nejlevnějším autem na světě je pak od dubna Tata Nano, jejíž cena začíná v přepočtu zhruba na 40 tisících korun. Prodává se však jen v Indii. Zatím.

Ročenka

Foto: ČTK/AP, Karel Šanda, archivy automobilek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ