První tři auta z Kolína se stanou muzejními exponáty

26. 10. 2015 13:45
Jedním z kolínských trojčat je i Citroën C1, taková byla jeho podoba v roce 2006.
Jedním z kolínských trojčat je i Citroën C1, taková byla jeho podoba v roce 2006.

První tři auta vyrobená v kolínské automobilce Toyota Peugeot Citroën Automobile (TPCA) se stanou exponáty Národního technického muzea v Praze. Vozy Toyota Aygo, Peugeot 107 a Citroën C1, které sjely z linky nově otevřeného závodu v únoru 2005, tvořily donedávna expozici přímo před továrnou. Poté je nahradily modely nové generace.

"První trojčata vyrobená v naší továrně jsou symbolickým milníkem naší historie. Všichni, kdo start výroby v roce 2005 pamatujeme, na ně pohlížíme s trochou nostalgie. Jsme proto moc rádi, že jsme je mohli darem věnovat Národně technickému muzeu," uvedl prezident TPCA Kenta Koide. Společně s prvními třemi vozy se do pražského muzea stěhuje i takzvaný Tunning Aygo. Červenobílý speciál vytvořený na podvozkové platformě první generace vozů vyráběných v TPCA má například rozměrné výklopné dveře, otevírající se ve stylu lambo, tedy od předního sloupku nahoru.

Loni v květnu začala automobilka TPCA vyrábět nové modely značek Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1. Loni závod vyrobil 203 tisíc automobilů, hlavními trhy pro něj byly Británie, Francie, Německo, Itálie a Nizozemsko. V letošním prvním pololetí firma vyrobila 114.694 vozů, což je o 38 procent více než za stejné období loňského roku

Autor: ČTK Foto: citroën

Další čtení

ilustrační foto

Výsledky a výhled Nvidie překonaly odhady, vzrostly příjmy z datových center

Ekonomika
26. 2. 2026
ilustrační foto

Předjaří v plné síle: přes den až 16 stupňů, ráno ale mrazy

Domácí
26. 2. 2026
Hasiči zasahovali 25. února 2026 ráno u požáru v panelovém domě ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. Obyvatelé kvůli němu museli budovu opustit. Jeden člověk z bytu v nejvyšším poschodí, kde hořelo, se nadýchal zplodin hoření. Skončil v péči zdravotnické záchranné služby. Nikdo další zranění neutrpěl. Přesnou příčinu vzniku požáru a výši způsobené škody zjišťuje vyšetřovatel hasičů.

Škoda po požáru v panelovém domě ve Valašském Meziříčí je asi dva miliony korun

Domácí
26. 2. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ