Bývalý hlavní ekonom MMF: S eurem <span>určitě nespěchejte</span>

Ekonomika
28. 8. 2009 14:59
Kenneth Rogoff, šéfekonom MMF v letech 2001 až 2003.
Kenneth Rogoff, šéfekonom MMF v letech 2001 až 2003.

Kenneth Rogoff, šéfekonom MMF v letech 2001 až 2003."Region střední a východní Evropy je stále náchylný k propuknutí vážné krize," říká v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ Kenneth Rogoff, profesor ekonomie z Harvardovy univerzity a někdejší hlavní ekonom Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Mnozí mají za to, že kritická fáze krize končí. Viděl byste rád po jejím skončení více regulace, nebo více trhu?
Potřebujeme více regulace. A potřebujeme více autonomie regulací na politice. To je, proč jsem zastáncem mezinárodního finančního regulátora. Nemyslím si, že je možné vytvářet národní regulátory, kteří by byli politicky nezávislí. Možná tak na rok či dva. Idea, že můžeme dát vzniknout domácímu, politicky opravdu nezávislému regulátorovi, jakým je třeba Fed (americká centrální banka, pozn. red.), je prostě mylná. Potřebujeme prostě mnohem více regulace finančních trhů. Obávám se ovšem, že ji jen tak neuvidíme.

ČTĚTE TAKÉ: Potvrzeno. Americká ekonomika klesla o procento

Proč?
Myslím, že se o tom bude hodně mluvit. Jenže politici budou mít strach podvázat křehký růst, křehké oživování, a tak se k ničemu neodhodlají. Nechtějí narušit důvěru trhů.

Který region bude, či je, krizí zasažen nejvíce? USA, Asie, Evropa?
Spojené státy. Z dlouhodobého pohledu budou nejvíce zasaženy. Recese zde sice skončí dříve, jenže také dříve začala. Jistě, Evropa také bude trpět, zvláště střední a východní část kontinentu je stále velmi náchylná k problémům. Růst zadlužení je tam enormní. Velmi štědré sanace MMF uhasily ty nejpalčivější problémy, ale stále se obávám, že ve východní Evropě může dojít k nepříjemnému zhoršení krize. Hlavně s tím, jak se západní Evropa stane více sebevědomou, její podpora bude stažena. Země, jako je Lotyšsko, budou jistě v hluboké krizi a je otázkou, jak moc se ta krize rozšíří v celém regionu. Střední a východní Evropa je prostě stále značně ohrožena.

ČTĚTE TAKÉ: Český průmysl se stále propadá. V červenci o 18 procent

Kenneth Rogoff, šéfekonom MMF v letech 2001 až 2003.Problém je, že investoři a možná i někteří ekonomové vidí region jako jednolitý, ale přitom je tam řada rozdílů mezi jednotlivými zeměmi. Česká republika není Maďarsko.
Ano, doufáme, že to trhy rozliší. Očekávám však, že v první vlně po vyhlášení platební neschopnosti trhy prostě mezi jednotlivými zeměmi regionu rozlišovat nebudou. Přijdou ale sanace MMF a region přežije. Nakonec, v dlouhém období, to ale odlišit dokážou. Podívejte se, co se stalo v Jižní Americe počátkem tohoto desetiletí: trhy také rozlišily Brazílii, která přežila, od Argentiny, která nikoli.

V České republice již řadu let probíhá debata ohledně přijetí eura. Dle vašeho názoru, co je pro nás jako malou otevřenou ekonomiku lepší - jednotná měna, nebo koruna?

 Kdo je Kenneth Rogoff (56)
Profesor ekonomie z Harvardovy univerzity působil v letech 2001 až 2003 jako hlavní ekonom a šéf výzkumu Mezinárodního měnového fondu. V roce 1978 se stal šachovým velmistrem. Manželka Natasha, s níž má dvě děti, je producentkou ruské a mexické verze dětského televizního pořadu Sesame Street; svého chotě učí, jak vystupovat na veřejnosti.
Asi je lepší mít euro. Na euro se nelze dívat izolovaně, vyřazovat je z kontextu evropské integrace jako takové - otevření hranic, uvolnění obchodu. A tento celkový kontext, tento "balík", je jistě pozitivní. Ale jak jste řekl, je třeba rozlišovat mezi jednotlivými regiony. Pro Českou republiku je přijetí eura pravděpodobně kýžené. V případě zemí, jako je Švédsko či Británie, je to mnohem méně jasné. V porovnání s Českou republikou jsou to mnohem větší země. Přijetí eura by Česku umožnilo zlepšit fungování konkurence mezi bankami, zlepšit funkčnost finančního systému a tak podobně. Ale přitom všem si rozhodně nemyslím, že byste museli nějak spěchat. Otázkou zůstává, zda EU bude v případě potřeby sanovat Českou republiku rychleji, bude-li ta již užívat euro, či bude-li stále bez jednotné měny. Nyní bych rozhodně nesázel, že by euro v tomto ohledu něčemu pomohlo.

Myslíte, že euro je - po deseti letech - úspěšný projekt?
Je to jistě úspěch, ale je obtížně odlišit úspěch eura jako takového od úspěchu celého procesu evropské integrace. Euro pomáhá urychlit jiné integrační procesy. Integrace je výtečná věc - a euro její významnou psychologickou složkou. Myslím, že euro není důležité ani tak ekonomicky, jako je důležité psychologicky. 

Foto: Lukáš Kovanda

Další čtení

Litvínovská rafinérie Orlen Unipetrol začala zpracovávat ropu ze západu

Ekonomika
28. 4. 2025

Odbory v automobilce Hyundai v Nošovicích vyhlásily stávkovou pohotovost

Ekonomika
28. 4. 2025
ilustrační foto

Elektromobilů v Česku přibylo v 1. čtvrtletí 3113, meziročně o 140 procent více

Ekonomika
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ