Česká <span>spotřební daň na cigarety</span> je vyšší než nařizuje EU

Ekonomika
28. 5. 2008 12:49
bez popisku 67888
bez popisku 67888

Podle generálního ředitele české divize tabákové společnosti JT International, Philippa Maleho dnes platí kuřáci spotřební daň z tisícovky cigaret ve výši asi 75 eur. Je to o 11 eur víc, než se Česká republika zavázala při vstupních jednáních do EU.

Česko se ke zvýšení spotřební daně na cigarety zavázalo při vstupu do EU. Do roku 2008 musela dosáhnout minimálně 57 procent z maloobchodní ceny cigaret. Sazba daně by současně měla činit nejméně 64 eur na tisíc kusů cigaret. Jenže závazek se odvíjí od měnového kurzu v době vstupu ČR do EU, dnes je euro o poznání levnější. Tratí na tom kuřáci, vydělává státní pokladna.

Zda se bude spotřební daň na cigarety nadále zvyšovat, jak tomu bylo v posledních třech letech, rozhodne vláda. Pokud už k němu docházet nebude, odpadnou i problémy s předzásobením. To způsobovalo, že tabákové firmy mezi sebou rok co rok tvrdě soutěžily, kdo udrží staré ceny cigaret co nejdéle a tím si vylepší svůj podíl na trhu.

I přes relativně vysokou spotřební daň si Češi nedováží levnější cigarety z okolních zemí v takové míře, jak například Rakušané nebo Britové. Podle Maleho bylo v Rakousku zjištěno, že 17,4 procenta cigaret nebylo zakoupeno v dané zemi, v Británii je to každá pátá cigareta; v Česku představuje toto číslo jen několik procent. V tuzemsku se prodá zhruba 25 miliard cigaret ročně.

Společnost JTI má po loňském spojení s tabákovým výrobcem Gallaher podíl na českém tabákovém trhu 8,5 procenta a drží se tak na čtvrtém místě za společnostmi Philip Morris, British American Tobacco a Imperial Tobacco.

Foto: archiv

Další čtení

ilustrační foto

Microsoft investuje v Japonsku do AI a kyberbezpečnosti, uvádí Reuters

Ekonomika
3. 4. 2026
ilustrační foto

Vláda rozhodla, že zastropuje marže na paliva. Opozice a analytici to kritizují

Ekonomika
Aktualizováno: 2. 4. 2026 17:49

Stavební spoření je u lidí propadák, vyhrávají fondy

Ekonomika
2. 4. 2026
7/2026 TÝDEN

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ