Český <span>průmysl dál klesá.</span> V prosinci skoro o 15 procent

Ekonomika
11. 2. 2009 09:21
Na poklesu průmyslové výroby se podepsal propad aut.
Na poklesu průmyslové výroby se podepsal propad aut.

Na poklesu průmyslové výroby se podepsal propad aut.Průmyslová výroba v Česku loni v prosinci meziročně klesla o 14,6 procenta. Čísla šla dolů již třetí měsíc po sobě. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů byla výroba nižší o 17,2 procenta, informoval Český statistický úřad. K poklesu průmyslové produkce v prosinci nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků a zařízení, která se snížila o 20,7 procenta.

"V podstatě se dá říct, že po čtvrtém čtvrtletí zůstaly v českém průmyslu pouze ostrůvky takové budoucí naděje, to jsou jednotlivé podniky, které i přes tuto kritickou situaci stále hospodaří dobře," komentoval výsledky vrchní ředitel sekce produkčních statistik ČSÚ Josef Vlášek. Dodal, že propad byl způsoben poklesem zahraniční i domácí poptávky.

VŠE O PROJEVECH KRIZE ČTĚTE ZDE.

V roce 2008 průmyslová produkce vzrostla meziročně o 0,4 procenta. Tržby z průmyslové činnosti se reálně zvýšily o 0,1 procenta, hodnota nových zakázek však byla nižší o 5,9 procenta. Průměrný počet zaměstnaných osob v průmyslu se v roce 2008 meziročně snížil o 0,1 procenta, průměrná měsíční nominální mzda v odvětví naproti tomu vzrostla meziročně o 8,2 procenta na 22 780 Kč.

Ilustrační foto: Karel Šanda

Další čtení

ilustrační foto

Zahraniční dluh je 5 303 000 000 000 korun. Ale většinu tvoří dluhy firem

Ekonomika
20. 6. 2025

Evropské akcie uzavřely kvůli napětí na Blízkém východě nejníže za měsíc

Ekonomika
19. 6. 2025

Americká centrální banka opět ponechala úrokové sazby beze změny

Ekonomika
18. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ