Poslanci na své letošní poslední schůzi nestihli schválit novelu zákona o spotřební dani, která zvyšuje daň u cigaret a doutníků. Milovníky tabáku však navzdory tomu zdražení kuřiva zřejmě nemine, protože zvýšení daně má zákon přinést od roku 2012.
"Předpokládáme, že do té doby novela bude schválena," sdělil Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.
Pro příští rok novela sazby spotřební daně neupravuje. Z toho důvodu také nebude mít její zpoždění dopad na státní rozpočet, uvedlo ministerstvo financí. Novela kromě jiného zvyšuje spotřební daň z tabákových výrobků. Od ledna 2012 by tak měla vzrůst sazba daně z cigaret o pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů a u řezaného tabáku o 60 korun za jeden kilogram.
Druhé zvýšení spotřební daně plánuje vláda na 1. leden 2014. Daň by se měla zvýšit tak, aby krabička cigaret nepodražila o víc než tři koruny. V takovém případě se prý nevyplatí nakoupit levnější cigarety do zásoby.
Jak poslancům řekl ministr Miroslav Kalousek, zvýšení daní ukládá evropská směrnice. Ministerstvo financí předpokládá, že v roce 2012 vynese vyšší spotřební daň dodatečných 2,1 miliardy korun a o rok později dokonce 2,3 miliardy korun. Víc peněz má v důsledku zdražení cigaret vynést i daň z přidané hodnoty. V obou letech dohromady to má být dodatečných 0,9 miliardy korun.
V případě alkoholu novela zpřesňuje ustanovení o danění alkoholu vyráběného v pálenicích. Snížená sazba daně 14 300 korun z hektolitru lihu se má v pálenicích podle novely používat jen na množství do 30 litrů. Nad toto množství už se bude odvádět 28 500 korun z hektolitru. Snížená sazba se navíc bude moci použít jen na alkohol vyrobený z ovoce vypěstovaného v tuzemsku.