Dráhy se zbaví nádraží, prodělávají jim

Ekonomika
10. 4. 2013 11:00
Součástí transakce je i pražské Hlavní nádraží, které provozuje italská firma Grandi Stazioni.
Součástí transakce je i pražské Hlavní nádraží, které provozuje italská firma Grandi Stazioni.

České dráhy prodají nádraží státní Správě železniční dopravní cesty. Z jejich majetku přejdou na správu všechny staniční budovy a první nástupiště na nádražích. Dráhy prodejem budov získají řádově miliardy korun. Informovala o tom středeční Mladá fronta Dnes.

"Už je dohoda s ministrem dopravy Zbyňkem Stanjurou (ODS), materiál má jít brzy na poradu ekonomických ministrů," řekl generální ředitel správy Jiří Kolář. Dodal, že převedení na správu by mohlo znamenat i čerpání evropských dotací na opravu nádražních budov, dráhy na ně nemohou dosáhnout.

Převod má být proveden formou prodeje části ČD. Na správu by mělo přejít také zhruba 450 zaměstnanců drah z Regionální správ majetku, kteří mají nádraží na starosti. "Převezmeme všechny smlouvy, které se nádraží týkají," dodal Kolář. Součástí transakce je i pražské Hlavní nádraží, které provozuje italská Grandi Stazioni.

ČD už v minulosti tvrdily, že je vlastnictví nádražních budov v porovnání s konkurencí znevýhodňuje. Až na několik výjimek jejich provoz není ziskový.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Ropa z nouzových rezerv se v Evropě a v Americe dostane na trh až koncem března

Ekonomika
15. 3. 2026
ilustrační obrázek

Po propouštění je Zetor stabilní, letos představí novou Řadu 5

Ekonomika
14. 3. 2026

Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl, proti odhadu byl poloviční

Ekonomika
13. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ