Hotely v Praze zdražují. "Zavětřily" hokejový šampionát

Ekonomika
22. 4. 2015 11:00
Trénink české hokejové reprezentace chystající se na mistrovství světa v Praze se konal 21. dubna ve Znojmě. Vlevo hlavní trenér Vladimír Růžička.
Trénink české hokejové reprezentace chystající se na mistrovství světa v Praze se konal 21. dubna ve Znojmě. Vlevo hlavní trenér Vladimír Růžička.

Pražské hotely na květnové MS v hokeji zdražily v průměru o 12 až 20 procent. Blížící se hokejový šampionát se také výrazně odráží v obsazenosti ubytovacích zařízení v hlavním městě, na dobu šampionátu je ale stále ještě možné ubytování sehnat, uvedla na tiskové konferenci Asociace cestovních kanceláří ČR.

"Nejvyšší obsazenost registrujeme v závěru mistrovství světa. Ty hotely, které to přehnaly s cenou, zatím mají volno, nejsou plně obsazené," uvedl předseda asociace Viliam Sivek.
Do Prahy přijede největší počet fanoušků z Německa, kteří budou tvořit asi šest procent z celkového počtu diváků. Na dalších místech následují s pěti procenty diváci ze Švýcarska a Rakouska, se čtyřmi procenty ze Švédska a zhruba se stejným podílem z Lotyšska. V Ostravě bude největší nápor slovenských fanoušků, kteří mají tvořit 11 procent diváků. Dále budou následovat s osmi procenty Finové a se čtyřmi procenty Rusové.

Organizátoři očekávají, že kvůli šampionátu přijede více než 600 tisíc diváků. Aktuálně je prodáno 68 procent, tedy 495 tisíc vstupenek. Z toho 68 procent bylo prodáno českým fanouškům, 32 procent připadá na zahraniční.

Odložení víz pro Rusy prospěje turismu

Mistrovství světa také podpoří cestovní ruch. Uskuteční se řada konferencí a setkání a také desítky výletů pro oficiální hosty - nejčastěji po staré Praze, do Kutné hory a Kostnice, do Plzně s prohlídkou pivovaru či na Karlštejn. Podle asociace představuje letos šampionát vyvrcholení turistické sezony.

"Jsme velmi rádi, že se podařilo odložit zavedení biometrických víz pro ruské občany. Opakovaně jsme apelovali na naše politické reprezentanty a zdůrazňovali v rámci řady profesních organizací, že to způsobí komplikace desítkám tisíc ruských fanoušků," dodal Sivek.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav

Další čtení

Zkušenosti bez uplatnění: Nezaměstnaní padesátníci zatěžují státní rozpočet

Ekonomika
9. 7. 2025

Nezaměstnanost v červnu stagnovala, sezonní práce se neprojevily

Ekonomika
8. 7. 2025

Výrobce autobusů Iveco vloni zvýšil zisk o 859 milionů korun

Ekonomika
8. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ