Půjčit si peníze? Leda na bydlení nebo studium, míní Češi

Ekonomika
26. 2. 2013 10:35
Až 58 procent dotázaných má problémy se splácením (ilustrační foto).
Až 58 procent dotázaných má problémy se splácením (ilustrační foto).

Pro stále více Čechů je nepřijatelné zadlužovat své domácnosti, a to zejména kvůli dovoleným a spotřebnímu zboží. V největší míře je pro ně přijatelná půjčka na byt, podnikání a studium. I v těchto případech se však ochota půjčit si proti loňsku klesla, vyplývá z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Půjčka na bydlení je přijatelná pro 85 procent Čechů, což je o šest procentních bodů méně než loni. Nepřijatelná je tato půjčka pro 14 procent Čechů, to je naopak o šest procentních bodů více než před rokem.

Na dovolenou by si letos půjčila desetina dotázaných. Míra přijatelnosti této půjčky tak klesla o dva procentní body, o které naopak na 88 procent stoupl počet lidí, pro které je nepřijatelné se kvůli rekreaci zadlužit.

Dluhy domácností v ČR u bank a finančních institucí se za poslední loňský měsíc podle údajů České národní banky meziměsíčně zvýšily o téměř 6,8 miliardy korun na 1,162 bilionu korun a meziročně byly vyšší o zhruba 43,8 miliardy korun.

Podle vedoucího partnera sektoru finančních služeb PwC Petra Kříže rostly dluhy českých domácností řádově nižším tempem než v předchozí dekádě, ale stále rychleji než inflace nebo dokonce ceny nemovitostí, na jejichž nákup padá největší část tohoto dluhu. "Míra zadlužení českých domácností v evropském měřítku spíše podprůměrná a ani zvýšený počet těch, kteří se dostali do potíží se splácením, prý zatím nevyvolává obavy o stabilitu bankovního sektoru," řekl Kříž.

Podle CVVM má se splácením své půjčky potíže 58 procent dotázaných. 

Autor: ČTK Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Pražská burza zavřela na nejvyšší hodnotě v historii, dnes přidala dvě procenta

Ekonomika
9. 5. 2025

ČSÚ: Růst maloobchodních tržeb v březnu zrychlil, dařilo se i turistice a službám

Ekonomika
9. 5. 2025
ilustrační foto

Trump zase počítá. Nově by chtěl Číně snížit cla ze 145 procent na 80

Ekonomika
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ