Zpravodajské služby budou mít přístup k údajům z bankovních účtů zřejmě jen v případech boje s financováním terorismu. Počítá s tím pozměňovací návrh k vládní novele zákona o bankách, který ve sněmovně dnes při druhém čtení zákona vznesl poslanec ODS Jan Florián. Novela umožňuje zpravodajcům přístup k bankovním účtům za podmínky, že jim ho povolí soud.
Stejný pozměňovací návrh k vládní novele již dříve vznesl poslanec ODS Pavel Bém. Vzhledem k chybě při jeho načítání, kvůli které by o něm nešlo hlasovat, poslanci na předchozí schůzi vrátili novelu zpět k novému projednání ve druhém čtení.
Několik dní poté, co Bém na březnové schůzi vznesl svůj návrh, otiskla Mladá fronta Dnes přepisy odposlechů mezi Bémem a pražským lobbistou Romanem Janouškem. Podle deníku je před několika lety pořídila se svolením soudu právě Bezpečnostní informační služba. Z odposlechů například vyplynulo, že Janoušek kromě jiného zajišťoval Bémovi zahraniční cesty, schůzky s politiky a nákupy luxusního zboží.
Podle vládního návrhu budou moci zpravodajské služby žádat jen o informace v rozsahu potřebném pro plnění konkrétního úkolu spadajícího do působnosti tajné služby. Podmínkou bude povolení soudu. Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve řekl, že bod týkající se zpravodajských služeb vláda do novely zařadila na žádost BIS.
Floriánův návrh navíc zpřísňuje podmínky přístupu tajných služeb k bankovním účtům tak, že z jejich návrhu musí být jednoznačně jisté, o jakého klienta jde. Zpravodajci se také v bankách budou muset prokazovat originálem soudního povolení nebo alespoň jeho ověřenou kopií a banky si budou uchovávat jeho kopii. Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba budou muset také poslaneckou komisi informovat o tom, kolikrát takto banky o údaje z bankovních účtů žádaly.
Novela zároveň upravuje založení a činnost poboček zahraničních bank ze zemí mimo EU a umožňuje České národní bance odejmout bankovní licenci za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů.