Spotřebitelské ceny meziročně stouply o 0,1 procenta

Ekonomika
12. 7. 2016 20:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spotřebitelské ceny v červnu meziročně stouply o 0,1 procenta, vývoj byl tedy stejný jako v květnu. Zpomalilo zlevňování pohonných hmot, rychleji naopak klesaly ceny potravin a nealkoholických nápojů. Proti loňskému červnu pak zdražily zejména alkoholické nápoje, tabák a rostly i ceny za bydlení, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali, že červnová inflace klesne na nulu.

Ceny pohonných hmot v meziročním srovnání zpomalily pokles na 10,2 procenta z květnových 12,9 procenta. Ovoce zlevnilo o 5,7 procenta, méně stál i chleba, máslo, ostatní mléčné výrobky a nealkoholické nápoje. Zelenina proti loňskému červnu zdražila o 2,1 procenta.

Ceny tabákových výrobků byly vyšší o 5,1 procenta, alkoholické nápoje zdražily o 2,5 procenta. Lidé zaplatili více i za nájemné, vodné, stočné, elektřinu a teplo. Dražší byly rovněž oděvy, obuv, rekreace, stravovací služby nebo finanční služby.

Proti letošnímu květnu se spotřebitelské ceny zvýšily rovněž o 0,1 procenta. Podle statistiků je meziměsíční vývoj způsoben hlavně zdražením pohonných hmot o čtyři procenta a také vyššími cenami dovolených s komplexními službami.

Proti loňskému červnu ceny zboží úhrnem klesly o 0,7 procenta, zatímco ceny služeb vzrostly o 1,2 procenta. Ve srovnání s letošním květnem ceny zboží úhrnem i ceny služeb vzrostly shodně o 0,1 procenta.

Autor: ČTK Foto: ČTK , WAVEBREAK/Wavebreak Media LTD

Další čtení

Americké akcie oslabily v čele s technologiemi, naopak se dařilo konopí

Ekonomika
12. 12. 2025

Česko má první dvouhvězdičkovou michelin restauraci a osm s hvězdou

Ekonomika
Aktualizováno: 12. 12. 2025 01:05
ilustrační foto

Žijeme si průměrně ze všech států EU. A je nám mírně lépe než dřív

Ekonomika
11. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV