Zaměstnancům zahraničních filiálek v Česku rostly platy průměrně o sedm procent. Celkově platy v zemi stagnují.
Trend z minulých let pokračoval i letos: platy zaměstnanců poboček zahraničních firem v Česku stále rostly. Vlivem hospodářské krize byl však jejich nárůst pomalejší než v roce předchozím. V období od 1. září 2008 do 1. září 2009 vzrostly platy průměrně o sedm procent, vloni to bylo průměrně o 8,2 procenta. Nadprůměrně stouply mzdy například v metalurgickém, textilním či elektrotechnickém průmyslu.
Podle Studie k odměňování, kterou každoročně provádí Česko-německá průmyslová komora, jsou průměrné nejvyšší mzdy vypláceny v oborech chemický a farmaceutický průmysl, energetika a potravinářský průmysl. Co se regionálního rozdělení týče, nabízí nejvyšší platy tradičně Praha, následovaná středními Čechami a jižní Moravou.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek: Vystačím si se základním platem
Dostupnost kvalifikovaných sil se oproti předešlému roku zlepšila. V předchozím období referovalo o nedostatku kvalifikovaných pracovníků 76 procent firem. V tomto období jich výrazně ubylo a s dostupností kvalifikovaných pracovníků nebylo tentokrát spokojeno pouhých 25 procent respondentů. Hledání personálu je nejtěžší především ve východních a západních Čechách.
Letošního průzkumu se zúčastnilo celkem 65 firem nejrůznějších velikostí, působících v rozdílných odvětvích hospodářství a různých regionech.
V Česku mzdy stagnují
Průměrná mzda v Česku vzrostla ve 3. čtvrtletí proti stejnému loňskému období o 1068 korun na 23 350 korun. Meziročně se tak zvýšila o 4,8 procenta. Reálná mzda se zohledněním inflace stoupla o 4,7 procenta. Mzdy však rostly zejména kvůli propouštění zaměstnanců s nižšími platy a poklesu nemocnosti, jedná se tedy o optický klam a reálně zůstaly stejné.
Foto: Lucie Pařízková