Společnost Granit Lipnice omezila vývoz žulových dlažebních kostek do Německa, protože tam kvůli hospodářské krizi klesl jejich odbyt i o více než polovinu. Tento propad ale z větší části nahrazuje stoupající prodej v Česku. Mimo jiné přibývá radnic, které nechávají předláždit náměstí či pěší zóny, a to hlavně díky evropským dotacím.
Granit Lipnice těží a zpracovává kámen. Vyrábí i dlažební desky, schody či obklady do budov. "Na českých trzích žádný propad necítíme, spíš obráceně. Teď v sezoně jedeme naplno na tři směny, abychom stíhali výrobu," popsal ředitel podniku Zdeněk Knedla. Kvůli tuzemské poptávce firma v tomto roce přijala deset lidí, nyní má 190 zaměstnanců.
Granit Lipnice |
Společnost funguje už 11 let. Nejprve navázala na těžbu a zpracování žuly v Lipnici a zaměstnávala 75 lidí. Teď provozuje pět lomů - tři na těžbu žuly v kraji Vysočina a dva pískovcové na severu Čech. Má dva zpracovatelské závody, v nichž se používají i počítačově řízené stroje. Roční obrat podniku od jeho vzniku stoupl pětkrát na loňských asi 150 milionů korun. |
Dlažební kostky už nejsou "in"
Výroba kostek teď podle Knedly spíš ustupuje, převažuje produkce z kamenných desek. Boom ve výrobě kostek v Česku nastal zkraje 90. let minulého století, a to kvůli poptávce ze zahraničí. Někteří lidé prý považovali takový export za drancování lomů. Podle Knedly se ale na kostky zpracovává materiál, který předtím končil jako odpad na haldách.
ČTĚTE TAKÉ: Český průmysl propadl o pětinu. Situace se nelepšíČeši se bojí krize a nechtějí přijít o místo
"Většina ložisek kamene v republice je hodně tektonicky porušena, výtěžnost bloků vhodných pro řezání na desky je poměrně malá - použít se dá maximálně deset až 20 procent těžené suroviny," vysvětlil ředitel.
A zase Čína
V Lipnici se žula těží po staletí. Největší rozmach nastal mezi světovými válkami, kdy v tamních lomech během sezony pracovalo i dva tisíce kameníků. Pak byl ale kámen ze staveb vytlačován betonem. V nynějším povoleném dobývacím prostoru u Lipnice jsou zásoby žuly ještě asi na půl století. Podle Knedly však podmínky pro kamenickou výrobu v celé Evropě kazí levné dovozy méně kvalitního kamene z Číny.
Foto: ČTK a Jan Schejbal