Faktor Soukup - informovaný, chytrý, odvážný

Rozhodující komodity
Zemědělci přijdou o miliardy. Kvůli cenám se vyplatí jen řepka

20.09.2016 14:00

Kvůli nízkým výkupním cenám mléka, vepřového masa i obilí klesnou letošní tržby českých zemědělců v porovnání s minulým rokem zhruba o deset miliard korun. Uvedl to předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha na úterním zasedání ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Daša Fuksova (3 hlasy) 20.09.2016 14:21

    Konečně dokázali, že to dokáží ! PERFEKTNÍ POLITIKA ŘÍZENÍ STÁTU -...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Tohle je pěkný důsledek socialistické dotační politiky, kdy za velké peníze, sebrané progresivním oborům, se dotáhne do bankrotu i obor dotovaný. PROČ tuhle cypovinu pořád děláme dokola?? Vždyť celý socialismus zbankrotoval už ve 20. století!!! Sme asi sami iba chuji.

0 hlasů

Má ukrajinský trh jíž vliv na ten evropský v rámci toho přechodu začleňování do jednotného trhu?

0 hlasů

...jakože pokud ano tak to poněkud zní jako že teď starší členy EU mají podobnou situaci jako ty ještě starší členy EU.

Tak či tak argumentativně poněkud absurdní to celé ohledně světového trhu, ve smyslu toho, že poptávka by určitě byla ale koupěschopnost ne tolik.

Co se týče mého pohledu v rámci Pruska na situaci jak zmíněno, osobně bych to viděl na naložení značné části na lodě a nějaké obchodní partnerovi/y kterým/u by se dodalo a něco nazpátek plus finanční dorovnání dle toho.
Například, plácnu byť mi je jasné že poměr tady neodpovídá ale pro přiblížení:
Kilo obilí je za 1 peněz, kilo rudy je za 5 peněz. V pojetí naprosto volného trhu by se z dané země jistě mohlo prodat kilo rudy za 5 peněz a koupit 5 kil obilí. Jenže, stranou nákladů za přepravu, co vím daná země často nemá možnost jentak volně obchodovat s co jsou docela vyhrazené trhy. Jakože se často má poplatky přístavní a případně i dovozní a vývozní cla a další záležitosti, jako například vymezení povoleného technického stavu lodí což jistě pochopitelné ohledně ochrany přírody ale pro mnohé o to těžší i když se nejedná o ropný tankér či podobně. Jako příklad toho takový kakao. Myslíte, že by opravdu prodávali tam za fakt malou cenu kdyby mohli rovnou tady prodávat za cenu poněkud odpovídající části za co se potom prodává výrobky téhož?
Potažmo takový poněkud stav jakože mnohý trh na světě jak stánek na kraji silnice, a ne nutně vždy v pokladně aby mohli nakoupit od zastavujících obchodníků a někdy asi i docela rádi když vůbec někdo kupuje.

A z toho všeho prostě toho, že jistě dává smysl mít ceny za obilí a banány a další a že se má ten tzv. volný trh, ale když oni jak to je prodávají banány a sotva nějaké peníze z toho natož aby z toho výnosu byli schopní od toho kdo nakoupili banány nakoupit obilí, tak v mém pohledu to celé není úplně hezké. Kdežto obchod stylem, že nadbytek z vlastních polí naložím na loď a přivezu nazpátek co místnímu trhu prodám za cenu aby to pokrylo náklady za produkci a přepravu, jakože mě tolik nezajímá co nějaká burza tvrdí jako to co za ten náklad obilí dostanu když jsem to tam dovezl (respektive, kolik místních peněz a co za ty místní peníze tam nakoupím), tak to mi osobně zní docela hezký a nepodstatné. Což ne, že bych tím mínil podporovat nějaké hospodářství kde otrokářské plantáže a podobně, ale v rámci příkladu, když já mám spoustu obilí a tam se má spoustu banánů a odtamtud by se jistě mohlo prodávát banány někomu kdo jím dá finanční obnos za který by se však ale nenakoupilo tolik obilí kolik bych já v obchodu rovnou poskytoval mezitím co já bych mohl banány na svém místním trhu nabízet poměrně levně, tak v mém pohledu by se jednalo o oboustranně výhodný obchod. Což ne, že vždy nutně okolnosti k tomu, a ani bych nemínil z toho dělat vyloženě monopól, ale právěže jak zmíněno když případ, že nějaká země kde prodávají tuny banánů a nakoupí ze země které prodali možná akorát několik kil obilí byť poptávka možná je po tunách obilí, tak že když přijedou rovnou s lodí plné obilí a obchod se koná na místě, tak v mém pohledu celkově takové nějak férovější.

A jistě, trochu spekulativní co tady zmiňuji protože nezmiňuji specifický případ. Ale nějaké jak to argumentativně současně je, že za několik Eur se nakoupí skoro tunu kakaa a oni s těmi několika Eur možná zaplatí místní mzdy ale vlastně by z toho nic nenakoupili, jako například obilí ze země které kakao prodali, tak to nezní nějak úplně úžasně jak pro ně ale evidentně právěže i pro místní produkci která jak to zní by měla na export naplňující celou obchodní flotilu a to možná několikkrát.

0 hlasů

Trochu více specifické:

například kakao
http://www.kurzy.cz/komodity/kakao-graf-vyvoje-ceny/
současně 2856 dolarů za tunu... prý
a kolik z toho vlastně má ta země produkující?

Dle
https://makechocolatefair.org/issues/cocoa-prices-and-income-farmers-0
mají tamější farmaři ani ne polovinu toho.

Při tom je jistě jasné, že nutně například to obilí nepotřebují, ale o co jde je, že když vlastně poptávku po obilí mají a že ta cena navíc možná navýšená o co nějaký komise zrovna rozhodla ohledně clu byť překypující sklady respektive sila, tak tamější obchodník má sotva nějakou možnost nakoupit z výnosu za kakao například obilí (které místně prodá a z čeho zaplatí mzdy respektive nákup kakaa), tj. aby se to jako vyplatilo bez pro tamější zakázníky obrovské ceny.

A co já říkám je že když tam poptávka po obilí, tak osobně vím jaké mám místní náklady za produkci toho obilí i za přepravu a dále vím kolik místní podniky jsou ochotni platit za kakao, a od toho se odvijí mé očekávání kolik tamějších peněz za to obilí tam v přístavu chci aby to odpovídalo, že tam nakoupím tolik kakaa abych tím pokryl náklady toho všeho. Což ne že by tlačilo ceny kakaa, jakože čím dražší tam je tak tím větší obnos za to obilí prostě chci, ale o co v první řadě jde v rámci toho jak mnohé současně je je že mezitím co si odvezu nějaké to kakao tak oni mají nějaké obilí včetně toho, že producenti mají na mzdy bez nějakého že by začali platit zrním a i včetně toho, že pékarny mají suroviny na výrobu, jakože další pracovní místa.
To možná trochu zjednodušeně přiblížené, ale v mém pohledu skvělá nabídka v přístavu než nějaké jak to vypadá že současně je, že mají skoro jedno Euro na kilo z export kakaa a zaměstnanec si z toho možná stejně nic nenakoupí protože dovoz je pro ně poměrně drahý.

0 hlasů

Konečně dokázali, že to dokáží !
PERFEKTNÍ POLITIKA ŘÍZENÍ STÁTU - další ovětví šlo ke dnu !

..."Budeme pěstovat už jenom řepku..." a vše ostatní dovážet. Samozřejmě jenom to, co nám cizina prodá jako své zbytky, někdy i nepoživatelné!

3 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov