EU se dohodla na zóně volného obchodu se Singapurem

Ekonomika
16. 12. 2012 14:29
Singapur je finančním a obchodním centrem Asie a jeho ekonomika je opřena hlavně o vývoz.
Singapur je finančním a obchodním centrem Asie a jeho ekonomika je opřena hlavně o vývoz.

Evropská unie se v sobotu dohodla na podmínkách vytvoření zóny volného obchodu se Singapurem. Dohodu budou moci po dokončení technických podrobností podepsat členské země EU.

"Jednání o zóně volného obchodu mezi EU a Singapurem byla uzavřena vzájemným podáním rukou," uvedl mluvčí evropského komisaře pro obchod Karla De Guchta John Clancy po jednáních mezi ním a singapurským ministrem obchodu.

Dohoda otevře evropským zemím singapurský trh finančních služeb a usnadní vývoz například evropským automobilkám. Singapur je finančním a obchodním centrem Asie a jeho ekonomika je opřena hlavně o vývoz.

Na konci listopadu se ministři obchodu zemí EU dohodli na zahájení jednání o vytvoření zóny volného obchodu s Japonskem. EU se snaží podpořit svou ekonomiku dohodami o volném obchodu s předními světovými ekonomikami. Nyní se přibližuje uzavření podobné dohody s Kanadou a výhledově se chce plně otevřít i obchodu se Spojenými státy.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Evropská centrální banka

Eurostat: Inflace v EU v září vzrostla na 2,6 procenta, v ČR naopak klesla

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 10. 2025 00:10

Český státní dluh ve třetím čtvrtletí vzrostl na rekordních 3,518 bilionu

Ekonomika
Aktualizováno: 18. 10. 2025 00:09
ilustrační foto

Firma, která pozdě dodala armádě kuchyně za 65 milionů, je v insolvenci

Ekonomika
Aktualizováno: 15. 10. 2025 15:25

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ