Míra inflace v Německu v prosinci zpomalila

Ekonomika
28. 12. 2018 22:42
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Roční míra inflace v Německu v prosinci podle harmonizovaných údajů výrazně zpomalila, činila 1,7 procenta proti 2,2 procenta v listopadu. Dostala se tak pod dvouprocentní cíl Evropské centrální banky (ECB). Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který zveřejnil spolkový statistický úřad. Tempo růstu spotřebitelských cen bylo pomalejší, než čekali analytici.

Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny zvýšily o 0,3 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že meziroční inflace bude činit 1,9 procenta a že meziměsíčně ceny vzrostou o 0,4 procenta.

Vývoj ovlivnilo především zpomalení růstu cen energií na 4,8 procenta z listopadových 9,3 procenta.

Cílem ECB je držet inflaci v eurozóně těsně pod dvěma procenty. Centrální banka tento měsíc oznámila ukončení nákupů dluhopisů, kterým několik let podporovala inflaci a hospodářský růst v eurozóně. Současně však upozornila, že ekonomiku bude nadále podporovat v případě nečekaných propadů a politických bouří.

V příštím roce ECB očekává zpomalení tempa růstu globální ekonomiky. Následně by se ekonomika ale měla stabilizovat. Ceny podle ekonomů banky v roce 2019 budou pokračovat v růstu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Jens Büttner

Další čtení

Americké akcie oslabily v čele s technologiemi, naopak se dařilo konopí

Ekonomika
12. 12. 2025

Česko má první dvouhvězdičkovou michelin restauraci a osm s hvězdou

Ekonomika
Aktualizováno: 12. 12. 2025 01:05
ilustrační foto

Žijeme si průměrně ze všech států EU. A je nám mírně lépe než dřív

Ekonomika
11. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV