Reakce
Obama: Obchod Afriky s Čínou Spojené státy neohrožuje
29.06.2013 13:20 Aktualizováno 29.06. 19:50
Růst obchodu Číny a dalších rychle se rozvíjejících států s Afrikou a jejich rostoucí investice do africké ekonomiky Spojené státy nijak neohrožuje. Na tiskové konferenci v Pretorii to prohlásil americký prezident Barack Obama. Čím víc států bude v Africe investovat, tím víc se podle prezidenta nejméně rozvinutý kontinent zapojí do světové ekonomiky.
"Ohrožen se necítím, myslím, že je to dobrá věc," prohlásil šéf Bílého domu o stále širších stycích Pekingu s černým kontinentem. "Chci, aby v Africe působili všichni. Čím víc, tím to bude veselejší," dodal.
Nynější cestu po afrických zemích Obama podniká proto, že Spojené státy cítí potřebu vyšší angažovanosti na kontinentu, s nímž jsou spojovány nové přísliby a nové možnosti. Kooperace s Afrikou je Spojeným státům prospěšná bez ohledu na to, zda obdobně postupují i jiné státy.
Obama nicméně čelí kritice, že jeho administrativa oproti těm předchozím v aktivitách v Africe pokulhává, čímž se do popředí dostala Čína se svým agresivním přístupem. Americký prezident kromě jiného argumentuje tím, že africké zájmy Spojených států zahrnují na rozdíl od Pekingu, který je zaměřen především na zisk, také sociální a politický rozvoj.
Prezident zároveň Afričany vyzval k opatrnosti vůči zahraničním investorům. Africké země by se podle něj měly vždy zamyslet nad tím, zda a jaký budou mít prospěch ze zájmu cizích zemí o využití afrických přírodních zdrojů a investice na kontinentu.
Obama se v sobotu odmítl zavázat k podpoře JAR, která by ráda získala stálé členství v Radě bezpečnosti OSN. Prohlásil ale, že orgány OSN potřebují reformu a že by bylo "podivné", kdyby RB OSN byla bez afrického zastoupení. Chystaná reforma je ale obtížná a vyžaduje si veškerý politický přístup, řekl Obama. Dodal, že každý chce místo u stolu, ale když dojde na lámání chleba, kdy je třeba prokázat odpovědnost, tak se ukáže, že se někteří chtějí jen vézt.
Obama v sobotu rovněž uctil památku bojovníků proti apartheidu. Odpoledne navštívil johannesburgské předměstí Soweto, kde se na radnici sešel s univerzitními studenty. V červnu před 27 lety zde během protestů černošské mládeže proti režimnímu zákazu výuky v místním domorodém jazyce zahynulo 176 lidí.
Stipendium pro vůdce
Obama zde u této příležitosti oznámil vytvoření stipendijního programu pro mladé africké vůdce. Od příštího roku by v jeho rámci mělo do Spojených států odjet více než 500 mladých afrických předáků, kde je budou čekat přednášky a výuka o vedení občanské společnosti a o obchodních otázkách. Podle Bílého domu jim program poskytne kariérní možnosti do budoucna.Před Obamovým příjezdem do Soweta protestovalo u místní univerzity asi 150 lidí, mimo jiné odborářů a členů občanských organizací. Policie dav rozehnala varovnou střelbou.
Někteří z protestujících byli oděni v oranžových kombinézách, jaké mají vězni v americké věznici Guantánamo na Kubě, další zase drželi transparenty znázorňující Obamu s knírkem jako někdejšího vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera.
Návštěvu JAR završí Obama v neděli, kdy se chystá přednést projev na univerzitě v Kapském Městě. S rodinou také navštíví nedaleký ostrov Robben, kde byl osmnáct let vězněn Nelson Mandela. Obama již ostrov navštívil v minulosti, nyní ho chce ukázat svým dcerám.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.