Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012 má pořadatelským zemím přinést příliv investic, zvýšení ekonomického růstu a zhodnocení měny. Loňské mistrovství světa v Německu ale naděje, které do něj ekonomové vkládali, nenaplnilo.
Polský zlotý již ve středu vůči euru výrazně posílil v reakci na rozhodnutí Výkonného výboru UEFA přidělit turnaj Polsku a Ukrajině. "Investoři očekávají zesílení polského ekonomického růstu a zvýšení toku investic, proto zlotý a polské akcie tak pozitivně reagovaly," řekl serveru Bloomberg.com ekonom Bank Millennium Grzegorz Maliszewski. Pokud centrální banka zvýší úrokové sazby, bude měna posilovat i nadále.
Ve čtvrtek Německý ústav světového hospodářství (DIW) v Berlíně zveřejnil studii, v níž poukázal na to, že lidé sice při mamutí akci vydávali více peněz za pivo, pečené buřty a suvenýry, avšak platili podstatně méně, než se čekalo. Aby nějaké akce zřetelně ovlivnily ekonomický růst, musely by být podstatně větší, konstatuje DIW. Ve vztahu k hospodářství je podle ústavu i světový šampionát ve fotbalu příliš malý.
Na druhé straně měl loňský šampionát velký reklamní efekt, který je těžké přesně změřit, připomíná berlínský ústav. Dodatečná poptávka po zboží během fotbalu byla statisticky sotva rozpoznatelná. Gastronomie zaznamenala během fotbalu omezený vzestup počtu pracovních sil. I přes prodloužené otevírací doby však sportovní akce prakticky nenechala stopy v maloobchodu. Větší obrat byla naopak v květnu, než mistrovství začalo.
Díky šampionátu do Německa přijelo až o 700 tisíc zahraničních hostů více než rok předtím. Znamenalo to také o zhruba 1,6 milionu více noclehů. Návštěvníci vydali až 1,8 miliardy eur, avšak k ovlivnění růstu je tento objem příliš nízký. Příznivě se sportovní podnik projevil u výrobců suvenýrů a zboží pro fanoušky.
Pro Polsko a Ukrajinu bude mistrovství přínosem
Oslovení domácí analytici očekávají, že evropský šampionát bude mít na polskou ekonomiku pozitivní vliv. Varují však před nárůstem veřejného dluhu a zvyšováním inflace. "Před mistrovstvím bude potřeba masivní výstavba stadionů a přilehlé infrastruktury, z čehož plyne pozitivní dopad na růst investic a tedy i na růst HDP," řekl analytik České bankovní asociace Filip Štěrba. Podle něj se samotná sportovní akce projeví v růstu spotřeby, která také přispěje ke zvýšení tempa růstu domácího produktu. "Financování výstavby může být ale spojeno s nárůstem veřejného dluhu," upozornil Štěrba.
Růst polské a ukrajinské ekonomiky očekává i analytik Patria Finance David Marek. "Na rozdíl od olympiády nevyžaduje fotbal tak velké investice. Náklady by tedy nemusely být neúnosně vysoké a Polsko a Ukrajina se mohou zviditelnit téměř pro celý svět," uvedl. Podle něj pozitivnější změnu v ekonomice zaznamená Ukrajina, která je ve světě vnímaná jako outsider. "Pro Ukrajinu je pořádání této akce obrovskou příležitostí, pozitivní efekt bude i přes vyšší investice zřejmě vyšší než v Polsku," dodal Marek.
"Výstavba a spotřeba jistě vyšlou pozitivní impulz pro ekonomický růst. Tato podpora ale přichází v období, kdy se polské hospodářství nachází v rozmachu. I když se oficiální míra nezaměstnanosti pořád nachází nad 14 procenty, některé podniky, například ve stavebním sektoru, už hlásí problémy s najímáním pracovní síly. Proto je možné, že potřeba dalších investic a výstavby vyvolá mzdové tlaky a povede také k růstu inflace," řekla analytička České spořitelny Mária Fehérová.
"Pořádání mistrovství pomůže celému regionu. Střední a východní Evropa má stále obrovské růstové možnosti a řada firem spojí expanzi na tyto trhy s fotbalovým turnajem," prohlásil analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Foto: Lucie Pařízková