Luxusní průmysl v Rusku čelí velkému odlivu zákazníků. V čase krize se většina kupujících značkového zboží ochotně vzdá. Prodejci nejnovějších šperků, oděvů či doplňků zavírají obchody a opouštějí ruský trh. Pokud chtějí prodávat dál, musí svůj sortiment několikanásobně zlevnit.
Namísto byznysu prázdné výlohy
Před rokem považoval nejeden návrhář expanzi do Ruska za výnosný byznys. Dnes vnímají nejistotu, zda půjdou jejich výrobky na odbyt. Pod tlakem se ocitla například skupina Crocus Group, která ještě nedávno slibovala na sto luxusních butiků, kde budou k mání diamanty a limuzíny. "V Moskvě jsme již zaznamenali značný pokles," přiznává obchodní ředitel Emil Agalarov a uvědomuje si, že bude muset velkolepé plány přizpůsobit reálné ekonomické situaci. "Má očekávání jsou velmi pesimistická. Věřte mi, že v první polovině tohoto roku budeme všichni trpět," řekl pro agenturu Reuters.
Moskevská luxusní ulice Stoleshnikov Pereulok měla napodobit londýnskou Bond Stree. Nyní zeje prázdnotou. V mnoha výlohách visí pouze arch papíru, na kterém stojí: "Zavřeno z důvodu oprav". Sortiment britských návrhářů Alexandra McQueena a Stelly McCartney najdete v zadních regálech sousedního obchodu. Boty na jehlách, průsvitné oděvy nebo italské vlněné kabáty se tu prodávají pod sedmdesátiprocentní slevou.
ČTĚTE TAKÉ: Rusko slaví Den žen. Krize prý Ruskám svědčí
Především Moskva proslula jako město předražených restaurací a luxusu. O to hůře dnes čelí masivnímu náporu recese, která se do města zakusuje. Podle analytiků spadnou zisky prodejců značkového zboží přibližně o třetinu, což činí 4,5 až 9 miliardy. Odborníci rovněž upozorňují na skutečnost, že stejně jako celá ruská ekonomika i luxusní průmysl závisí na cenách surovin a energie.
Francouzi v Rusku nadále profitují
Některým výrobcům se však nadále daří. Ředitel francouzské společnosti Chanel tvrdí, že se chování jejich klientů nijak zvláště nezměnilo. "Zaznamenali jsme, že přichází stále více mladých žen, aby si koupily svoji první značkovou kabelku nebo jiný doplněk," říká. Další prodejnu chce otevřít například v Jekatěrinburgu., který v současnosti patří k nejbohatším a nejrychleji se rozvíjejícím městům Ruska.
ČTĚTE TAKÉ: Ruští oligarchové bojují o přežití
Na úbytek zákazníků si nestěžuje ani francouzská skupina LVMH, která se chystá otevřít řetězec butiků na jihu Ruska, například v Soči, Samaře nebo v Rostově na Donu.
Podle analytiků závisí luxusní trh, stejně jako celá ruská ekonomika, na cenách surovin a energie. Ropa přitom zaznamenala od loňského července prudký pokles. Díky tomu musela ruská vláda změnit rozpočet na rok 2009.
Foto: Reuters