Spotřebitelské ceny v Německu vzrostly o 1,7 procenta

Ekonomika
28. 2. 2019 21:57
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Spotřebitelské ceny v Německu se v únoru meziročně zvýšily o 1,7 procenta, což je stejné tempo jako v lednu. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou Evropské unie, které zveřejnil německý statistický úřad. Inflace tak třetí měsíc za sebou zůstala pod cílovou úrovní Evropské centrální banky (ECB).

Údaje podle analytiků signalizují, že inflační tlaky v největší ekonomice eurozóny zůstávají umírněné, a to navzdory nulovým úrokovým sazbám. ECB usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty.

Evropský statistický úřad Eurostat zveřejní rychlý odhad únorového vývoje inflace v celé eurozóně v pátek. V lednu meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně zpomalilo na 1,4 procenta z prosincových 1,5 procenta.

ECB loni v prosinci ukončila program nákupů dluhopisů, jehož prostřednictvím napumpovala do ekonomiky nově natištěné peníze v hodnotě 2,6 bilionu eur (zhruba 67 bilionů korun). Nadále však hospodářský růst a inflaci v eurozóně podporuje rekordně nízkými úrokovými sazbami.

V poslední době se navíc hovoří o tom, že ECB by mohla podpořit ekonomiku i prostřednictvím nové nabídky levných dlouhodobých úvěrů pro komerční banky. Představitelé ECB budou o dalším postupu jednat příští čtvrtek.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/martaposemuckel

Další čtení

Vydavatel časopisů Rolling Stone a dalších žaluje Google za souhrny od AI

Ekonomika
15. 9. 2025

PPF získá další pražský hotel, za 1,8 miliardy korun kupuje dejvický Diplomat

Ekonomika
15. 9. 2025

Philip Morris zdvojnásobí investici do kutnohorského závodu na více než 2 miliardy Kč

Ekonomika
15. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ