Už rok projednává Poslanecká sněmovna novelu zákona o léčivech. Nové pozměňovací návrhy zapomínají na nejdůležitější - na pacienta. Tvůrci neprovedli předběžnou analýzu dopadu, co všechno se po přijetí návrhů může stát. Dostupnost léků by se výrazně snížila.
Poslaneckou sněmovnu čeká 9. listopadu závěrečné projednávání novely zákona o léčivech. Jejím cílem mělo být posílení regulace trhu s léčivy, omezení reexportu a dostatečné zajištění léků pro české pacienty. Na poslední chvíli však poslanci Jiří Běhounek (ČSSD) a Rostislav Vyzula (ANO) předložili pozměňovací návrhy, které mohou mít úplně opačný efekt. Dostupnost léků by byla paradoxně ohrožena a zásadně by se zvýšilo riziko jejich paralelního vývozu z ČR.
V rozporu s cíli zákona
Běhounkův návrh nově zavádí právo distributora požadovat dodávky léků v rozsahu tržního podílu a povinnost výrobců této žádosti vyhovět. Lhůta pro dodání léků je stanovena na dva dny. Ovšem návrh zároveň neukládá povinnost distributorům dodat léky do lékáren v ČR. "Navzdory obecnému přesvědčení pozměňovací návrh žádným způsobem nestanovuje, že léky dodané distributorovi musejí být určeny pro české pacienty. Tím otvírá brány reexportu dokořán," tvrdí výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Martin Mátl. Úplně se tady zapomíná na české pacienty, kteří by po schválení brzo pocítili nedostatek svých léků.
Česká republika doposud nemá v léčivech striktní kontrolu reexportu. Ostatní země Visegrádské skupiny ji ovšem mají. Nový zákon by to měl změnit, ale návrh poslance Vyzuly zahrnuje další snížení ceny léků. V dnešní době, kdy jsou české léky již nejlevnější v celé EU, by se staly ještě lukrativnějšími pro vývoz. Oba návrhy jsou tak zcela v rozporu s cíli novely zákona.
Lékárny prodělají
V minulém roce byly nejčastěji vyváženy léky na léčbu revmatické artritidy, Crohnovy choroby, epilepsie, léky proti srážlivosti krve nebo pálení žáhy. "Velká část hojně vyvážených léčivých přípravků, až 25 %, spadá do oblasti onkologie. V některých případech se jedná o specializované přípravky, ke kterým neexistuje alternativa. Může tedy trvat několik dní nebo týdnů, než se podaří výpadek nahradit, což vystavuje naše pacienty riziku ohrožení života," řekl Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Pokud dojde k dalšímu snížení ceny léků, pocítí to jako komplikaci i poslední v řetězci dodávky léků - lékárny. Ty se dlouhodobě perou s nižším příjmem a většími náklady. "V prostředí, kde klíčovým zdrojem příjmu jak pro distributory, tak pro provozovatele lékáren je marže závislá na ceně léků, je další snižování již tak nízkých cen ekonomicky neudržitelné a zvyšuje riziko nedostupnosti léků pro české pacienty," potvrdil Michal Krejsta, tajemník Asociace velkodistributorů léčiv.
Nízké ceny podpoří reexport, a zvýší tak riziko nedostupnosti léků. Podle údajů z léta 2016 chybělo v ČR více než tři sta léků a u téměř sedmdesáti z nich neexistovala buď žádná, nebo pouze jedna možná náhrada. Takže pokud dojde k vyprodání, lidé začnou kupovat alternativu. Výrobce ani distributor na to nebudou připraveni a dojde další lék. Výpadky budou v případě přijetí obou návrhů častější.