Amnestie
Amnestie: vězni jdou na svobodu, úřady se zásobují penězi
02.01.2013 12:45 Aktualizováno 02.01. 17:13
Úřady práce už dostaly od svého generálního ředitelství pokyn, jak mají postupovat v případě, že se na ně obrátí propuštění vězni. Potřebným mohou vyplácet dávku mimořádné okamžité pomoci. Mají si proto zajistit dostatečnou hotovost. Oznámila to mluvčí ministerstva práce Štěpánka Filipová. Věznice by mohlo po amnestii opustit zhruba 7400 lidí. Zatím není jasné, kolik z nich by mohlo požádat o pomoc v hmotné nouzi či o jiné dávky.
"Úřady práce jsou připraveny na to, kdyby se jim propuštění vězni hlásili. Ve středu dostaly od centrálního Úřadu práce ČR metodický pokyn, jak by měly postupovat," uvedla Filipová.
Úřady mohou propuštěným vězňům v případě potřeby hned vyplatit mimořádnou okamžitou pomoc. Ta podle mluvčí činí až tisíc korun. Tuto dávku je možné poskytnout opakovaně několikrát za rok. Celková suma nesmí ale překročit 13 640 korun, tedy čtyřnásobek životního minima jednotlivce, upřesnila Filipová. Dávka se vydává "na ruku", proto si podle pokynu mají úřady nyní zajistit dostatečnou hotovost.
Úředníci musí počítat i s větším náporem uchazečů o zaměstnání, podotkla mluvčí. Dodala, že amnestovaní budou věznice opouštět postupně, personální posílení úřadů se tedy nechystá.
Zatím není jasné, kolik z propuštěných se skutečně na úřady obrátí a kolik jich bude žádat stát o pomoc. V rozpočtu ministerstva práce je letos na dávky v hmotné nouzi 7,5 miliardy korun. Na dávky státní sociální podpory, mezi něž patří i příspěvek na bydlení, je pak 36,91 miliardy. Celkem 7,85 miliardy korun by mělo plynout do dotací, které dostávají poskytovatelé sociálních služeb. Ve svých zařízeních poskytují pomoc třeba bezdomovcům.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.