Nová jednobarevná vláda zahájila ve středu odpoledne své první jednání ve Strakově akademii. Předtím premiér Andrej Babiš (ANO) převzal Úřad vlády z rukou svého předchůdce Bohuslava Sobotky (ČSSD). Setkal se také s dosavadním vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL) a s bývalým ministrem pro lidská práva a legislativu Janem Chvojkou (ČSSD). Ani jeden z těchto dvou vládních postů nehodlá Babiš obsadit.
Anketa:
Volil byste jinak, když vidíte, jak se vyvinula aktuální politická situace?
- Ano. 33%
- Ne. 33%
- Nevolil(a) jsem. 33%
Sobotka se ve středu se Strakovou akademií loučí, bude řadovým poslancem sociální demokracie. Úřad Babišovi předal za přítomnosti novinářů před bustou zakladatele československého státu Tomáše Garrigua Masaryka a před stěnou s portréty premiérů. Mezi nimi nově přibyla i Babišova fotografie. Před novináři si politici pouze potřásli rukou a pozdravili se.
"Bylo mi opravdu velkou ctí sloužit čtyři roky naší zemi jako premiér. Děkuji občanům za příležitost posunout Česko k lepšímu. Nové vládě předávám stabilní, prosperující a bezpečnou zemi, pevně zakotvenou v rámci demokratického Západu," komentoval okamžik Sobotka na Twitteru.
Vláda, kterou po poledni jmenoval na Hradě prezident Miloš Zeman, rozhodne o šéfovi úřadu, o nové mluvčí a probere také harmonogram příštích jednání. Znovu se kabinet sejde v pondělí, kdy má odhlasovat návrh programového prohlášení, se kterým Babiš hodlá oslovit před hlasováním o důvěře ostatní strany. Kabinet o důvěru požádá 10. ledna, podle dosavadních vyjádření stran ji patrně nezíská.