Babiš se kvůli pietě za padlé vojáky vrátí z dovolené dříve

Domácí
7. 8. 2018 11:16
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se ve středu zúčastní pietního aktu při návratu tří padlých českých vojáků z Afghánistánu. Napsal, že se kvůli tomu vrátí z dovolené dřív. Piety na ruzyňském letišti se zúčastní také prezident Miloš Zeman a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Účast potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který je pověřen také řízením ministerstva zahraničí.

Ostatky vojáků, kteří zemřeli v neděli po sebevražedném útoku atentátníka v Afghánistánu, přiveze zpět do České republiky vojenský speciál ve středu v 16.15. Na letišti v Praze Ruzyni se poté uskuteční pietní akt.

Přesnou podobu pietního ceremoniálu armáda nyní připravuje. Před čtyřmi lety, kdy při sebevražedném útoku zemřelo pět českých vojáků, byly rakve padlých při převozu zabaleny do české vlajky. Rakve z letounu po příletu vynesla za zvuků smuteční hudby čestná stráž a vystavila je na černě zahalené katafalky na letištní ploše. Vojenský kaplan poté přednesl smuteční řeč a modlitbu za zemřelé. Pietní akt zakončila státní hymna.

Tři vojáci padli v neděli při hlídce mimo základnu, kde na ně zaútočil sebevražedný atentátník. Byli součástí jednotky, která převzala ochranu spojenecké základny Bagrám letos v dubnu. Zpět do České republiky se měli po půlročním působení vrátit v říjnu. Při útoku zemřel rotný Martin Marcin (36) a desátníci Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25).

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Dospiva Jakub

Další čtení

ilustrační foto

Pozor na vlak! Dneškem počínaje platí až do prosince nové jízdní řády

Domácí
15. 6. 2025
ilustrační foto

Dvořáka ve Vídni připomíná mnoho míst, přestože tam hudbu neskládal

Domácí
14. 6. 2025
Lidé procházejí vozovnou Pisárky v rámci akce Dopravní nostalgie, při níž jezdí brněnskými ulicemi historické vozy MHD, 14. června 2025, Brno.

Odjezd parního vlaku zahájil v Brně Dopravní nostalgii, přišly tisíce lidí

Domácí
14. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ