Babišovo Čapí hnízdo: rodinné přeprodávání akcií kvůli zametání stop

Domácí
16. 8. 2017 10:39
Farma Čapí hnízdo.
Farma Čapí hnízdo.

Blízcí Andreje Babiše si své podíly ve farmě Čapí hnízdo vzájemně přeprodávali. Tvrdí to policisté, kteří vyšetřují kauzu bývalého ministra financí. Cílem transakcí měla být snaha znepřehlednit vlastnickou strukturu farmy, tak aby nebylo patrné, kdo je vlastník. Linky spojující Babiše s Čapím hnízdem měly být co nejvíce zamotány. Policisté soudí, že osobou, která šéfa hnutí ANO kryla, byl bratr miliardářovy novomanželky Moniky - Martin Herodes. Zprávu přinesl server iRozhlas.cz.

Na konci roku 2007 byla z Babišova holdingu Agrofert vyřazena společnost ZZN Agro Pelhřimov, a. s. O to se údajně postarala skupina vedená Babišem. Následně si mezi sebe rozdělili dvacet kusů akcií firmy. Pět dostal jeho syn Andrej, stejný počet dcera Andrea Bobeková a dvojnásobek připadl manželce (tehdy ještě partnerce) Monice.

Začátkem roku 2008 došlo podle policie k "zastíracímu manévru", kdy Martin Herodes od výše zmíněné trojice odkoupil část akcií na majitele společnosti Farmy Čapí hnízdo. Po jedné od obou Babišových dětí, od své sestry jich koupil rovnou deset. Na vše uzavřel "fiktivní smlouvy", tvrdí policie. Tím se z Herodese rázem stal majoritní vlastník objektu.

Účelový převod

"Tento účelový převod Herodes provedl zcela vědomě, aby znepřehlednil vlastnickou strukturu společnosti Farma Čapí hnízdo. Jediným účelem těchto fiktivních převodů akcií bylo další zastření identity skutečného vlastníka a osoby s vlivem na tuto společnost, tedy Andreje Babiše," uvedl podle serveru Českého rozhlasu vyšetřovatel Pavel Nevtípil.

Transakce byly podle policistů prováděny proto, aby Babišovi příbuzní nevlastnili více než 25 procent základního kapitálu ve firmě; tím by zanikl nárok na získání evropské dotace. Čapí hnízdo by bylo považováno za partnerský projekt Agrofertu. Protože však Farma Čapí hnízdo vystupovala jako malý a střední podnik, na peníze dosáhla. Pokud by tomu tak nebylo, firma by neměla na získání eurodotace ve výši 50 milionů nárok. Policie případ vyšetřuje.

Miliardář obvinění odmítá. "Jde o naprosto nepravdivé a nehorázné tvrzení policie! Žádné osoby, které jsou uváděné v médiích, nepostupovaly v rozporu se zákonem!" sdělil se Babiš serveru iRozhlas.cz.

Obvinění si zatím nikdo nevyslechl

Vyjádření Martina Herodese se serveru sehnat nepodařilo. Kontakt nezprostředkoval Babiš ani mluvčí hnutí ANO.

Kromě vydání Babiše usiluje policie ve své žádosti zaslané sněmovně také o vydání miliardářovy pravé ruky - Jaroslava Faltýnka, šéfa poslanců ANO. Ten údajně svým podpisem coby tehdejší člen vedení ZZN Agro Pelhřimov, a. s., vyvedl společnost z koncernu Agrofert. Kromě Babiše a Faltýnka stojí v žádosti ještě dalších devět jmen. Jde například o bývalé manažery ZZN Pelhřimov Zdeňka Kubisku a Jana Platila. Policie v žádosti dále zmiňuje manažery farmy Čapí hnízdo, kteří se podíleli na žádosti o dotaci. Kriminalisté zatím nikoho neobvinili, sdělila mluvčí pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Pokud bývalého ministra financí sněmovna vydá ke stíhání, bude obviněn ze dvou trestných činů: poškození zájmu EU a dotačního podvodu, za což hrozí pět až deset let ve vězení. O vydání Babiše a Faltýnka bude rozhodovat Mandátový a imunitní výbor. Začne o tom jednat v pátek. Sněmovna policejní žádost zařadí do svého programu na začátku září.

Autor: Jan CelerinFoto: , Šimánek Vít

Další čtení

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ