Porušení tradice
"Bezpečnostní překážky." Pašije na Hradě letos nebudou
30.03.2017 13:45
Na Pražském hradě se letos neuskuteční pašijové hry, které se v různých verzích a na různých místech Hradu s přestávkami konaly od 90. let. Poslední tři roky se hrály v katedrále sv. Víta z iniciativy současného pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Důvodem toho, že se letos obrazy ze života a smrti Ježíše Krista na Hradě neobjeví, je podle pražského arcibiskupství "množství administrativních a bezpečnostních překážek". Informaci sdělil vedoucí sekretariátu arcibiskupa Vojtěch Mátl.
"V příštím roce budeme muset zvolit jiný čas a termín," doplnil. Pašije se měly hrát na Velikonoční neděli 16. dubna od 14.30 na třetím hradním nádvoří. V neděli, v Boží hod velikonoční, si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Krista.
Pašijové hry se v polovině 90. let hrály ve svatojiřské bazilice, jiný divadelní spolek je o deset let později uváděl na čtvrtém nádvoří Pražského hradu. V roce 2014 se poprvé hrály v katedrále sv. Víta, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka tehdy uváděl, že chce pašijové hry v katedrále pořádat každoročně.
První rok se v katedrále uváděla upravená verze Hořických pašijí s dlouhou tradicí, loni přijeli do Prahy ze Zbraslavi tamní farníci a ochotníci s lidovou pašijovou hrou na podkladě lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu.
V Hořicích na Šumavě byly hry s náboženskou tematikou původně spojeny s cisterciáckým klášterem ve Vyšším Brodě. Rozšířily se v 19. století. Hry byly zrušeny za druhé světové války a snahu českých přistěhovalců tradici po válce obnovit zhatil komunistický režim. V roce 1990 vznikla Společnost pro obnovu tradic pašijových her.
Pašije zpracovávali také hudební skladatelé. Všechna čtyři pašijová vyprávění zpracoval například Johann Sebastian Bach, inspiraci v nich nalezl i Bohuslav Martinů.
Hry s náboženskou tematikou - a zejména pašijové hry - jsou velmi starou evropskou tradicí spojenou se životem katolické církve. Jejich kolébkou bylo Španělsko a Francie, odkud se hry rozšířily po Evropě. Původně se hrály v kostelích, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Termín "pašije" je odvozen z latinského výrazu "passio", tedy utrpení. V původním významu je to vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.