"Bezpečnostní překážky." Pašije na Hradě letos nebudou

Domácí
30. 3. 2017 13:45
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Na Pražském hradě se letos neuskuteční pašijové hry, které se v různých verzích a na různých místech Hradu s přestávkami konaly od 90. let. Poslední tři roky se hrály v katedrále sv. Víta z iniciativy současného pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky. Důvodem toho, že se letos obrazy ze života a smrti Ježíše Krista na Hradě neobjeví, je podle pražského arcibiskupství "množství administrativních a bezpečnostních překážek". Informaci sdělil vedoucí sekretariátu arcibiskupa Vojtěch Mátl. 

"V příštím roce budeme muset zvolit jiný čas a termín," doplnil. Pašije se měly hrát na Velikonoční neděli 16. dubna od 14.30 na třetím hradním nádvoří. V neděli, v Boží hod velikonoční, si křesťané připomínají zmrtvýchvstání Krista.

Pašijové hry se v polovině 90. let hrály ve svatojiřské bazilice, jiný divadelní spolek je o deset let později uváděl na čtvrtém nádvoří Pražského hradu. V roce 2014 se poprvé hrály v katedrále sv. Víta, pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka tehdy uváděl, že chce pašijové hry v katedrále pořádat každoročně.

První rok se v katedrále uváděla upravená verze Hořických pašijí s dlouhou tradicí, loni přijeli do Prahy ze Zbraslavi tamní farníci a ochotníci s lidovou pašijovou hrou na podkladě lidových her z Vlastiboře, Vamberka a Železného Brodu.

V Hořicích na Šumavě byly hry s náboženskou tematikou původně spojeny s cisterciáckým klášterem ve Vyšším Brodě. Rozšířily se v 19. století. Hry byly zrušeny za druhé světové války a snahu českých přistěhovalců tradici po válce obnovit zhatil komunistický režim. V roce 1990 vznikla Společnost pro obnovu tradic pašijových her.

Pašije zpracovávali také hudební skladatelé. Všechna čtyři pašijová vyprávění zpracoval například Johann Sebastian Bach, inspiraci v nich nalezl i Bohuslav Martinů.

Hry s náboženskou tematikou - a zejména pašijové hry - jsou velmi starou evropskou tradicí spojenou se životem katolické církve. Jejich kolébkou bylo Španělsko a Francie, odkud se hry rozšířily po Evropě. Původně se hrály v kostelích, postupem času byly obohacovány o lidové prvky a přenášeny mimo chrámy. Termín "pašije" je odvozen z latinského výrazu "passio", tedy utrpení. V původním významu je to vyprávění o utrpení a smrti Ježíše Krista.

Autor: ČTK Foto: Autor/Depositphotos , DaLiu

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ