Brněnští skauti přivezli do Česka Betlémské světlo

Domácí
15. 12. 2012 21:16
Jakub Kulhánek ukazuje novodobý symbol Vánoc - betlémské světlo. Po nedělní dopolední bohoslužbě v brněnské biskupské katedrále na Petrově ho skauti rozvezou do všech koutů republiky. Betlémské světlo, pro které do Vídně jezdí skauti z celé Evropy, je symbolem lidské solidarity a naděje.
Jakub Kulhánek ukazuje novodobý symbol Vánoc - betlémské světlo. Po nedělní dopolední bohoslužbě v brněnské biskupské katedrále na Petrově ho skauti rozvezou do všech koutů republiky. Betlémské světlo, pro které do Vídně jezdí skauti z celé Evropy, je symbolem lidské solidarity a naděje.

Brněnští skauti v sobotu večer přivezli do České republiky Betlémské světlo, které si stejně jako skauti z celého světa převzali po obědě ve Vídni v katolické farnosti Altlerchenfeld. Jedna skupinka je dovezla vlakem na hlavní nádraží, zbylá část je autobusem dopravila ke kostelu na Mendlovo náměstí. V neděli ráno skauti světlo předají na Petrově brněnskému biskupovi Vojtěchu Cikrlemu při ranní mši.

"Ve Vídni se nás sešlo asi tisíc skautů z celého světa. Byl to velký zážitek, protože tam byli skauti třeba i z Uruguaye nebo Spojených států," řekl novinářům na brněnském hlavním nádraží Jiří Mikulášek z 91. oddílu.

Plamínků si skauti přivezli do Brna více, vlakem přijely dva. "Přes noc budou u nás," doplnil Mikulášek. V sobotu 22. prosince bude světlo po Brně rozvážet betlémská tramvaj a skauti nasednou opět do vlaků a navštíví se světlem celou republiku. "Každý si pro světlo bude moct přijít," řekl Mikulášek.

Brněnští skauti dovezli Betlémské světlo z Vídně poprvé v roce 1994, tradice však vznikla už v roce 1990, kdy je přebírali od exilových skautů na hranicích s Rakouskem. Světlo má připomínat především duchovní rozměr Vánoc, o němž lidé v Československu po pádu předchozího režimu nevěděli téměř nic.

Tradice šíření Betlémského světla vznikla v Rakousku v roce 1986. Původně šlo o charitativní počin na podporu nevidomých a slabozrakých dětí. Do Betléma je každý rok pro plamínek vyslán chlapec nebo dívka, kteří vykonali něco dobrého, letecky je dopraví do Vídně a potom se světlo šíří do celého světa.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ