Češi by se měli v Turecku vyhýbat pouličním demonstracím

Domácí
22. 6. 2016 15:00
Protesty v Turecku.
Protesty v Turecku.

Češi by měli být při návštěvě Turecka opatrní, zejména v místech s větší koncentrací lidí. Vyhýbat by se měli zejména akcím politických stran a různých organizací, shromážděním či koncertům v parcích. Varování vydalo ministerstvo zahraničních věcí (MZV) kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Turecku a náboženským svátkům v červenci. Češi by měli být opatrní zejména v Istanbulu, rovněž by měli zvážit nutnost cesty do Ankary, nedoporučuje se cestovat na jihovýchod Turecka a k turecko-syrským hranicím.

"Vzhledem k přetrvávající nejisté bezpečnostní situaci nadále důrazně varujeme před cestami do oblasti jihovýchodního Turecka, tedy východně od pomyslné linie tvořené městy Osmaniye, Malatya, Tunceli, Erzurum a Kars," uvedlo ministerstvo.

Ministerstvo doporučuje českým občanům zvýšenou opatrnost například v metru, na letišti v prostředcích hromadné dopravy, ale i v historických památkách. Vyhýbat by se měli pouličním demonstracím a oslavám, které jsou ve večerních hodinách, často v pátek, o víkendech nebo o svátcích.

Kromě zhoršené bezpečnostní situace ministerstvo upozorňuje i na termín blížících se náboženských svátků od soboty 2. července do neděle 10. července. Na toto období připadá konec postního měsíce ramadánu, který slaví čtvrtina obyvatel planety. Ramadán letos končí 5. července a po něm následuje třídenní svátek íd al-fitr, kdy muslimové na rozdíl od ramadánu nesmějí držet půst. Během čtyřtýdenního ramadánu drží věřící muslimové půst od rozbřesku do soumraku, jíst mohou pouze po setmění. Půst je jedním z pěti pilířů islámu.

Lidé, kteří Turecko navštíví by měli sledovat webové stránky ministerstva zdravotnictví, velvyslanectví v Ankaře nebo generálního konzulátu v Istanbulu, kde najdou aktuální informace a doporučení.

Turecko je v posledních měsících terčem vlny útoků, které mají na svědomí buď odbojní separatističtí Kurdové, či radikálové hlásící se k Islámskému státu. Vláda pod vedením prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana vede proti oběma skupinám ozbrojený boj od loňského léta, kdy se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku. Nejintenzivnější boje se odehrávají jižně od provincie Tunceli ve východní Anatolii. Střety si podle odhadů dosud vyžádaly životy 500 členů tureckých ozbrojených sil a asi pět tisíc Kurdů.

Kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Turecku od začátku letošního roku ubývají zahraniční turisté. V dubnu se jejich počet propadl o 28 procent a zaznamenal nejhlubší pokles za 17 let. V březnu byl počet turistů nižší o 13 procent.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ABACA/Depo Photos

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ