Česko se vzepře Bruselu ohledně většinového rozhodování

Domácí
6. 8. 2019 15:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Česko bude proti záměru Evropské komise přejít z jednomyslného na většinové rozhodování EU v sociální oblasti. Vyplývá to z rámcové pozice vlády, kterou v senátní výbor pro unijní záležitosti podpořil, avšak jen nejtěsnější většinou.

Výbor na návrh Emilie Třískové (ČSSD) označil navrhovaný převod rozhodování v sociální oblasti a v oblasti zákazu diskriminace za nepřijatelný. Proti byli zástupci STAN a předseda výboru Václav Hampl z klubu KDU-ČSL. Lidovec Jiří Čunek naopak stanovisko výboru podpořil s tím, že "doba pro kvalifikovanou většinu ještě nenastala", dokud se nezmění způsob fungování a přístup unijních orgánů.

Přechod k hlasování kvalifikovanou většinou by se měl podle EK týkat zákazu diskriminace, sociálního zabezpečení a sociální obrany pracovníků. Mohl by vést k včasnějšímu, pružnějšímu a efektivnějšímu rozhodování v EU. "Podpořila by se tak rovněž kultura kompromisu a usnadnilo přijímání rozhodnutí, která reagují na potřeby občanů a hospodářství v EU jako celku, čímž by se zajistil spravedlivý jednotný trh," uvedla komise.

Senátor ČSSD Miroslav Nenutil poukázal na rozdílnou úroveň zemí EU. V případě zavedení většinového rozhodování by se mohlo stát, že například Rumunsko by nebylo schopno dostát unijním pravidlům v sociální oblasti, které by byly přijaty proti jeho vůli, poznamenal.

Rovné zacházení bez ohledu na náboženské vyznání nebo přesvědčení, zdravotní postižení, věk a sexuální orientaci je podle EK na úrovni EU chráněno pouze v případě zaměstnání a povolání. Rozšíření na jiné oblasti se EK nepovedlo prosadit. Chybějí tak společná pravidla EU na ochranu před diskriminací v přístupu ke zboží a službám.

Požadavek na jednomyslné hlasování v oblasti sociálního zabezpečení a sociální ochrany souvisí podle komise s tím, že jednotlivé země EU mají tyto oblasti upraveny rozdílně. Rozdíly spočívají ve výši rozpočtových prostředků a způsobu jejich přidělování, zdrojích financování, míře pokrytí rizika u obyvatelstva a úloze sociálních partnerů, uvedla komise. Podle ní je třeba dohodnout se na odstranění těchto rozdílů.

Autor: ČTK Foto: , pixabay.com/pixel2013

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ