Česko v žebříčku Světového ekonomického fóra (WEF), který sleduje rovnost pohlaví, postupně klesá na nižší příčky. Zatímco v roce 2012 bylo mezi více než 130 státy na 73. pozici, loni se propadlo o deset míst. V rovném přístupu žen a mužů ke vzdělání je sice republika jedničkou, v zastoupení obou pohlaví v politice ale byla v minulém roce až 79., a v postavení na trhu práce dokonce 95. Vyplývá to z výročních zpráv WEF. Na nerovnost při příležitosti Mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března, poukazuje i Česká ženská lobby.
Takzvaný index genderové nerovnosti, který hodnotí postavení na trhu práce, přístup ke vzdělání, zdraví a zastoupení v politice, se v Česku od roku 2006 vlastně nezměnil. Dosahuje zhruba 0,68. ČR tak rovné šance pro obě pohlaví zajišťuje stále jen z necelých 68 procent. Zatímco přístup ke vzdělání mají Češky a Češi stejný a republika je v této oblasti od roku 2008 na prvním místě žebříčku, v zastoupení v politice a na trhu práce se rozdíly naopak prohlubují.
Možnost ovlivňovat a rozhodovat v politice měly loni ženy v Česku podle WEF jen z necelých 13 procent. Za počet ministryň si ČR vysloužila 0,15 z jednoho bodu a za podíl žen v parlamentu 0,28 bodu. Nezlepšuje se ani situace na pracovním trhu. Třeba v rovném odměňování za stejnou práci je ČR až 121. Nižší je i zaměstnanost žen než mužů. Horší pozici mají hlavně matky malých dětí.
Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) patří stírání rozdílů a podpora rovných šancí k prioritám vlády. Kabinet prý počítá s opatřeními ke slaďování práce a rodiny, podporovat chce i vyšší zastoupení žen v rozhodovacích pozicích a stejnou odměnu za srovnatelnou práci. Už dřív ministryně řekla, že ve svém resortu plánuje třeba audit odměňování, který by měl ukázat, zda ženy a muži vydělávají za stejný výkon stejně. Od září by také mohly začít vznikat dětské skupiny, kam by pracující rodiče dávali své malé děti na hlídání. Zákon Marksová prosazuje. Slibuje si od něj mimo jiné zlepšení zaměstnanosti matek.
Češky mohou studovat, jinak rovnost pohlaví neplatí
Domácí
7. 3. 2014 16:56
V ČR je stále málo žen ve vedoucích pozicích nebo v politice (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock