Jak jezdit zadarmo autobusem, mít volný vstup na hokej či obědvat za 38 korun? Stačí se stát obecním zastupitelem. Města své činovníky zahrnují výhodami a pozadu nezůstává ani stát. Senátoři se dokonce snažili dát zastupitelům také imunitu.
Smažený květák s bramborem za 38 korun a káva za 7 korun. To není vzpomínka na dávnou minulost, ale aktuální ceník brněnského Klubu zastupitelů. I když lidé z tamního magistrátu mohou chodit do místní kantýny, zastupitelé mají levnější nabídku v klubu dotovaném půl milionem korun ročně. Podle zástupců radnice je ale tato investice nutná, jak vysvětluje mluvčí magistrátu Pavel Žára, zastupitelé prý potřebují "místnosti pro pořádání schůzí komisí a výborů, tiskových konferencí a podobně".
La dolce vita
Brno není výjimkou, drobnými výhodičkami hýčká své vyvolené skoro každé větší město. V Ústí nad Labem si zastupitelé mohli ještě loni pořídit roční kupon na hromadnou dopravu za třetinu běžné ceny. Dnes už to neplatí, na "slevu" totiž upozornila média a pod tlakem veřejnosti město výhodu zrušilo.
Naopak v Praze si zástupci veřejnosti několikatisícovou úsporu právě zavádějí. Starostové městských částí a zastupitelé magistrátu totiž budou moci získat parkovací kartu do centra města za 700 korun, zatímco ostatní občané, kteří v centru nebydlí, za ni platí 36 tisíc. A tak zatímco radnice propaguje cestování hromadnou dopravou a proti vjíždění aut do centra bojuje, sami sobě to politici usnadňují. "Pokud budou zastupitelé parkovat v placených garážích, tak to úřadu vyúčtují jako náklady k proplacení a Pražany to bude stát víc," hájí tuto výhodu náměstek primátora Pavel Klega.
Hradec Králové zase financuje zábavu milovníkům sportu a kultury. Zastupitelé tu mohou dostat zdarma permanentku na zápasy místního fotbalového a hokejového týmu. "Na hokej tuto nabídku využívá asi třetina zastupitelů," říká náměstek primátora Martin Soukup. Jeho kolegové chodí i na divadelní a hudební představení, která se konají v rámci festivalů spolufinancovaných městem. "Je to určitá kontrola toho, jak efektivně byly využity finanční prostředky," vysvětluje výhodu Soukup.
Podle zákona by ale obce svým zastupitelům měly přispívat jen na to, co potřebují ke své práci. "Můžeme se bavit o tom, jestli představitel města potřebuje pro výkon funkce privilegium parkovacího místa. Permanentku na hokej ale určitě nepotřebuje," říká Martin Kameník z občanského sdružení Oživení, které bojuje proti korupci a střetu zájmů ve veřejné správě.
Imunní radní
Zastupitelům se snažili pomoci i senátoři, z nichž mnozí současně sedí v městských sněmech. Jaroslav Kubera (ODS), který je současně teplickým primátorem, přišel s návrhem, aby byli místní i krajští zastupitelé za své výroky trestně nepostižitelní podobně jako členové parlamentu. Také by je nikdo nemohl trestně stíhat za jejich hlasování.
"Pokud zastupitelstvo rozhoduje, činí tak jako celek. Když se to voličům nelíbí, příště pro ty lidi nemusí ve volbách hlasovat, ne je hned žalovat. V této zemi si zvykl každý podávat trestní oznámení na každého za cokoli a to není správné," tvrdí Kubera. Proti výrokům na zastupitelstvu by se už postižení mohli bránit jen občanskoprávní cestou.
"Pokud by zastupitelům nehrozil postih za hlasování, nebylo by možné stíhat některé případy střetu zájmů," upozorňuje právník sdružení Oživení Pavel Grošpic. Kuberův návrh ovšem nakonec platit nebude: Senát ho schválil, ale Poslanecká sněmovna se postavila proti. Ruku pro imunitu zastupitelů zvedlo jen osm poslanců, přičemž nutná byla třípětinová většina.
Zastupitelé se alespoň mohou těšit na vyšší odměny. Vláda totiž každý rok schvaluje tabulku, která stanoví, kolik mohou města vyplatit na mzdě starostům a zastupitelům. A právě nyní kabinet projednává její změnu. Na návrh ministerstva vnitra se má strop zvýšit o pět procent.
I v nejmenší obci do tisíce obyvatel si před zvýšením starosta vydělával 25 110 hrubého, místostarosta 18 200 hrubého (pokud má ovšem ještě jiné zaměstnání, bere starosta jen 8360 a místostarosta 6870 korun). Až vláda rozhodne o zvýšení stropu na tento rok, starostům a zastupitelům zpětně města doplatí rozdíl už od začátku roku.
Foto: archiv