<span>Čína vězní</span> naše svědomí, znělo pražským parkem

Domácí
24. 4. 2008 20:13
Jeden z mnoha transparentů, které ukazují, jak bude vypadat olympiáda.
Jeden z mnoha transparentů, které ukazují, jak bude vypadat olympiáda.

Jeden z mnoha transparentů, které ukazují, jak bude vypadat olympiáda.Před pražským hlavním nádražím bylo pořádně rušno. Několik set sympatizantů Tibetu tam uspořádalo happening. Začal ve stejnou dobu, kdy v budově přes ulici zasedal Český olympijský výbor. Organizátoři protestu po něm chtěli, aby se vyjádřil k porušování lidských práv v Číně. Výbor se k tamní situaci prý staví zády.

Na začátku bylo sice na místě víc novinářů než demonstrantů, v průběhu odpoledne se ale v parku vystřídalo několik stovek lidí. Zaplnili jej desítky tibetských vlajek a transparentů. Nápisy na nich mluvily samy za sebe: "Čína vězní naše svědomí", "Stop černému obchodu s orgány politických věznů", "Reprezentujte nás tak, abychom se za vás nemuseli stydět".

ČTĚTE TAKÉ: Olympionici odhlasovali prohlášení o Pekingu. Box je proti

Jan Ruml: Svoboda projevu je víc než výbory

Výbor tvrdí, že politiku na hrách zakazují mezinárodní úmluvy. Je to tak?

Není, je to alibismus. Český výbor nepotřebuje žádnou vyšší autoritu, aby v otázce lidských práv vydal svoje stanovisko, natož na to, jak se sportovci mají a nemají chovat. Stejně tak se mohou rozhodnout sami sportovci. Svoboda projevu je mnohem víc než nějaká olympijská charta a výbory.

 

Jak se k situaci v Číně staví Mezinárodní olympijský výbor?

Na svém sjezdu jasně řekl, že novinářům, i čínským, musejí být zpřístupněny všechny oblasti Číny. Řekl také, že pokud sportovci v olympijských vesnicích podporují lidská práva, že to nelze brát jako porušení sportovní charty. Ta přece z listiny lidských práv vychází! Tady má náš olympijský výbor návod, jak se chovat, co říkat. On ale pořád mlčí. Je to pro mě zklamání.

 

Chybí jim tedy dobrá vůle? Měl by být český výbor odvážnější?

Jsou tak zvyklí, že to vůbec neřeší. Jsou to technokrati, co pořád opakují, že vše je připraveno, nic se nezadrhne. Reprezentují ústřední myšlenku olympismu, která má sbližovat lidi, být projevem lidské důstojnosti a úcty k člověku. To výbor vůbec nesplňuje. Je to spíš parta bafuňářů jak z minulého režimu.

 

Protestní akce ale neměla jenom upozornit na porušování lidských práv. Podle jednoho z organizátorů Stanislava Pence měl happening podpořit sportovce. "Chceme jim dodat odvahu, aby se na hrách nebáli vyjádřit své názory v případě, že se jim situace v Tibetu nelíbí. Olympiádu rozhodně rušit nechceme," řekl Penc.

Akce bez zlatého hřebu 

Hlavním hřebem programu mělo být předání petice zástupcům Českého olympijského výboru. Ti v nedaleké budově jednali o svém stanovisku k situaci v Číně. K předání ale nedošlo. Výbor své zasedání přesunul na dopoledne.

"Skončili prý v jednu hodinu, byli pryč, ještě než jsme začali. Škoda, měli šanci s námi jednat, obhájit se," řekla jedna z organizátorek.

Během dne se v publiku ukázali i kandidát do Senátu Svatopluk Karásek, šéf Židovského muzea v Praze Leo Pavlát či novinář a bývalý politik Jan Ruml, který spolupracuje s mezinárodní organizací Olympic Watch. Na exprezidenta Václava Havla, který se zúčastnil předchozích protičínských demonstrací, však publikum čekalo marně.

ČTĚTE TAKÉ: Havel o Tibetu: Musíme hledat mírové řešení

Akce se protáhla až do večera. Vystoupili na ní punkoví Plexis, ale i Jablkoň, Jiří Dědeček či Vladimír Merta. Pořádalo jí devět neziskových organizací, například Člověk v tísni, Amnesty International ČR či Potala.

Na další fotografie se podívejte ZDE.

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ