<span>Havel o Tibetu</span>: Musíme hledat mírové řešení

Domácí
19. 3. 2008 20:20
Jeden z transparentů žádajících svobodu pro okupovaný Tibet.
Jeden z transparentů žádajících svobodu pro okupovaný Tibet.

Hlavní tváří protestu byl exprezident Václav Havel (uprostřed).Před čínskou ambasádou v Praze bylo ve středu večer opět rušno. Několik set demonstrantů zde znovu podporovalo protesty v Tibetu, které čínská vláda násilně potlačila. Organizátoři akce požadovali, aby Čína zahájila jednání s tibetskou exilovou vládou. Apelovali také na české sportovce, aby olympiádu v Číně bojkotovali.  Protestu se znovu zúčastnil i exprezident Václav Havel.

Před čínskou ambasádou se odpůrci násilí v Tibetu sešli již v neděli. Středeční nenásilná demonstrace začala veřejným čtením výzvy tibetského vůdce dalajlamy. "Žádám, aby vznikla nezávislá mezistátní komise, která by vše vyšetřila. Současné události jsou výsledkem mnoha let útlaku, teroru a systematické kulturní genocidy," ocitovala jedna z organizátorek dopis tibetského vůdce.

ČTĚTE TAKÉ: Havel protestoval proti násilí v Tibetu

Návrh na vznik nezávislé komise podpořil i bývalý prezident Václav Havel, který se stal hlavní tváří obou protestních akcí. "Dalajlamův návrh je velice důležitý. Komise by měla šetřit to, co se v Tibetu děje. Nevím, jestli má současná situace mírové řešení, musíme jej ale hledat. Jsem rád, že lidé v Tibetu neztrácejí naději," řekl bývalý prezident.

Bojkotujte olympiádu

Demonstranti také vyzvali vedení českého olympijského výboru, aby zvážili účast na olympiádě v Pekingu. "Vyzýváme sportovce i svaz, aby bojkotovali olympiádu, pokud Čína nezahájí otevřená a nenásilná vyjednávání s Tibetem," pronesl jeden z organizátorů Stanislav Penc. České vládě a ministerstvu zahraničí demonstranti poděkovali za apel, aby Čína propustila vězněné Tibeťany.

Demonstraci na dálku podpořil i pražský primátor Pavel Bém, který chce pro českou metropoli získat olympiádu v roce 2016. "Na olympiádu do Číny určitě nepojedu a celou čínskou oficiální politiku považuji ve vztahu k Tibetu za genocidu a kulturní likvidaci," řekl Bém v pořadu Impulzy Václava Moravce.

Počet obětí? Od 16 po 140 

Protesty Tibeťanů a jejich násilné potlačení čínskými bezpečnostními silami si podle tibetských exilových orgánů vyžádaly 140 lidských životů. Čína oficiálně udává pouze 16 obětí.

Nepokoje v tibetském hlavním městě vypukly poté, co čínské bezpečnostní složky potlačily týdenní nenásilné protesty proti čínské vládě v Tibetu. Vlna demonstrací začala minulé pondělí, kdy si Tibeťané připomínali 49. výročí neúspěšného protičínského povstání, po němž musel dalajlama odejít do exilu.

Foto: Lucie Pařízková

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ