<span>ČSSD otáčí.</span> Vůbec poprvé mluví vážně o školném

Domácí
25. 8. 2008 07:11
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoSociální demokraté chtějí zavést penalizační školné - finanční postihy pro vysokoškoláky, kteří mají horší prospěch a častěji opakují zkoušky. Počítá s tím Zelená kniha - první návrh změn, které ČSSD plánuje pro případ, že vyhraje volby. Je to vůbec poprvé, co ČSSD připouští, že by vysokoškoláci měli za studium platit. Návrh reformy, která se zabývá i základním a středním školstvím, chce opoziční ČSSD dokončit do roku 2009.

"Chceme zavést penalizační školné. Za opakovanou zkoušku by student mohl platit například 200 korun, za horší prospěch pak 100 korun za semestr. Částku, počet opakování i prospěchový průměr by si určovaly samy školy," řekl Hospodářským novinám stínový ministr školství ČSSD a autor Zelené knihy Jiří Havel.

Všude stejný metr

Podobný systém chtějí sociální demokraté zavést i na středních a základních školách. Tady by studenti museli povinně složit celostátní zkoušky z češtiny, cizího jazyka a matematiky. První termín zkoušky by byl zdarma, za další by už studenti zaplatili.

Cílem poplatků je, aby studenti pocítili, že studium není zdarma. "Nelze pominout výchovný efekt a stimulaci dobrých výsledků studia," píše se v dokumentu.

Podle Havla má penalizační školné pro vysoké školy ještě další výhodu. "Peníze dostanou hned. Ty pokuty ale nejsou vysoké, takže to nevytváří žádnou sociální bariéru," říká Havel. Tu podle něj naopak vytváří takzvané odložené školné, které plánuje současná vláda.

Princip odloženého školného spočívá v tom, že student začne peníze splácet až ve chvíli, kdy si bude vydělávat. Za veřejně prospěšné profese, například za učitele, by část dluhu splácel i stát. V programovém prohlášení se Topolánkova vláda zavázala, že školné do roku 2010 nezavede.

Ilustrační foto: profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ