Davy poutníků ze tří zemí se sjely do Zlatých Hor

Domácí
17. 9. 2016 17:30
Svaté přijímání na závěr mše svaté na pouti tří národů. Ve Zlatých Horách na Jesenicku se sešli věřící z Česka, Polska a Německa.
Svaté přijímání na závěr mše svaté na pouti tří národů. Ve Zlatých Horách na Jesenicku se sešli věřící z Česka, Polska a Německa.

Zhruba 2500 věřících zamířilo na poutní místo Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor na Jesenicku. Lidé se tam sešli na Pouti národů, která zdůrazňuje propojení Čechů, Němců a Poláků s historickými kořeny tohoto místa. Národy symbolicky zastoupili i představitelé církve. Akce má v severním cípu Olomouckého kraje dlouholetou tradici, letos se konala pojednadvacáté.

Podle organizátorů je smyslem pouti sblížení a posílení vzájemného přátelství mezi Čechy, Němci a Poláky. Němce k tomuto místu pojí předkové, až do poloviny 20. století tam totiž žili sudetští Němci. Místo uctívají mnoho let i Poláci a samozřejmě i místní obyvatelé. "Z Polska dorazilo hodně poutníků, přijela také skupina z Německa," řekl Martin Dýma z duchovní správy poutního místa.

Poutníci se nenechali odradit nepříznivým počasím. "Déšť byl od rána navíc jen mírný, více začalo pršet až po mši. Přesto asi 90 procent lidí vydrželo i na odpolední požehnání," doplnil Dýma. Atmosféra byla podle něj na Pouti národů přátelská. "Bylo to velmi příjemné setkání lidí z různých míst, kteří mají naše poutní místo rádi," doplnil Dýma.

Věřící dříve vycházeli společně od zlatohorského areálu Bohemy po 3,5 kilometru dlouhé křížové cestě vedoucí lesem. Letos program začal až na poutním místě. Součástí byla společná modlitba a po ní mše, kterou tradičně sloužili zástupci církve ze všech tří zemí. Zúčastnili se jí ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz a polský biskup Pawel Stobrawa a za německou stranu Joachim Giela.

Historie poutního místa, kam před druhou světovou válkou přicházelo ročně na sto tisíc věřících, začala v roce 1647. Tehdy tam podle legendy byla z vyšší moci před švédskými vojsky zachráněna matka a její právě narozené dítě. Od té doby lidé z blízkého i dalekého okolí vzývali na tomto místě Pannu Marii jako pomocnici a ochránkyni nenarozeného života. Nejprve se lidé klaněli obrazu pověšenému na stromě, poté vznikl poutní obraz a v polovině 18. století byl vystavěn kostel. O sto let později komunisté poutní místo zavřeli. Obraz putoval po okolních farnostech, podařilo se ho tak zachránit.

Kostel Panny Marie Pomocné však musel být vybudován znovu. V roce 1973 dal komunistický režim ten původní srovnat se zemí. Nový kostel vznikl péčí sdružení pro obnovu tohoto místa.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Galgonek Vladislav

Další čtení

ilustrační foto

Papež vydělal muži z východních Čech půl milionu. Tipnul si ho u sázkařů správně

Domácí
9. 5. 2025
Prezident Petr Pavel (uprostřed) při pietním aktu k 80. výročí konce druhé světové války, 8. května 2025, Národní památník na Vítkově

Rusko je oficiálně naštvané na prezidenta Pavla. Přirovnal ho k nacistům

Domácí
9. 5. 2025
Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ