Do případu Terezky se vložila i poslankyně Čurdová

Domácí
11. 7. 2007 15:02
Anna Čurdová
Anna Čurdová

Anna ČurdováSociálnědemokratická stínová ministryně pro ženu a rodinu Anna Čurdová chce kvůli případu desetileté Terezky případu navrhnout odvolatelnost soudců. Konkrétní představu o tom, jak by odvolávání mělo probíhat, ale zatím nemá. Případem se zabývali i ministři Džamila Stehlíková a Jiří Pospíšil, podle nichž by mělo být možné umisťovat děti do speciálních zařízení, kde by jim pomáhali navázat kontakt takzvaní mediátoři.

Anna Čurdová na tiskové konferenci Terezčiny matky Markéty Smutné a její advokátky řekla, že měla možnost seznámit se se spisem případu a obvinila Terezina otce z toho, že se měl na své ženě dopouštět domácího násilí. „To násilí se ale nerozvinulo, protože se manželé rozvedli dřív, než se Terezka narodila,“ vysvětlila.

Soudce obvodního soudu v Prahy 8 Miloslav Sládek dívku poslal na dětskou psychiatrii nemocnice v Motole a poté do léčebny Olivovy nadace, která poskytuje zázemí dětem v sociálně složité situaci. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že chce dítě přesunout do neutrálního prostředí, aby mohly vzniknout nezávislé znalecké posudky.

Poslankyně Čurdová také řekla, že hodlá usilovat o změnu vládního usnesení 1108 z roku 2004, které vyzývá k tomu, aby byl podporován styk dětí s oběma rodiči. Nelíbí se jí například, že usnesení podporuje styk dítěte s rodičem i tehdy, pokud se rodič dopouštěl domácího násilí. „Česká republika má tuto problematiku upravenou v zákoně o rodině, v úmluvě o právech dítěte a tak dále, ale ne všichni s nimi chtějí pracovat tak, jak se pracovat má,“ zdůraznila Čurdová s tím, že podle ní měl soudce víc dát na názor Terezky, která do léčebny nechtěla.

Podle ní by mělo být v budoucnu možné aktivněji hodnotit práci soudců, a případně je odvolávat. „Dnes kárný proces také umožňuje soudce odvolat, je to ale zdlouhavé a během řízení může soudce vynést mnoho nezvratných rozhodnutí, která mohou být také chybná,“ vysvětlila a dodala, že zatím nemá představu o tom, jak by měl tento proces přesně vypadat.

Stehlíková a Pospíšil sázejí na mediaci

Ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a ministryni pro lidská práva Džamilu Stehlíkovou inspiroval Terezčin případ k jinému řešení. Dohodli se, že nechají vypracovat seznam zařízení, do kterých by soudy mohly děti v podobných případech posílat. Zároveň chtějí do občanských sporů více zapojit zprostředkovatele, takzvané mediátory.

Ministři chtějí těmito kroky vyloučit negativní vlivy na psychiku dítěte během soudních sporů rodičů. "Dohodli jsme se, že ve spolupráci s odborníky z oboru dětské psychologie a psychiatrie bude vymezen pojem vhodného prostředí, do kterého budou umísťovány děti při soudních sporech rodičů," citovala mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová ministra Pospíšila.  Podle něj by se měly pravomoci soudců rozšířit o nové předběžné opatření, jímž se bude dítě umísťovat do vhodného prostředí, a to pouze na nezbytně nutnou dobu. Soudci mají podle ministra posuzovat vhodnost prostředí v konkrétních případech. "Umístění však bude krajní prostředek, který má být využíván zcela výjimečně. Vždy je přednější zanechat dítě v péči rodičů nebo blízké osoby," dodal.

Ministři se také dohodli na urychlení příprav zákona o mediacích. Tento zákon je však podle Pospíšila složitý a posledních osm let se na něm nepracovalo, informuje ČTK. Základní podobu zákona chce ministr představit veřejnosti na podzim tohoto roku. Podle Džamily Stehlíkové v zemi není dostatek zprostředkovatelů, kteří by byli schopni okamžitě pomáhat dětem v navazování kontaktů s rodiči, a proto by stát měl podporovat jejich kvalifikaci. V budoucnu by prý také měla vznikat speciální reintegrační centra, kde by mohli psychologové a mediátoři pracovat s celými rodinami. Na tato centra ale stát zatím nemá peníze.

Foto: Martin Bradáček 

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ