Silničáři se o víkendu vrátí na opravované úseky dálnice D1. Během března budou spravovat škody po zimě a na úsecích mezi Šternovem a Psáři a Lhotkou a Velkou Bíteší budou pokračovat v pracích, které se nestihly před zimou. S pokládáním nového povrchu dálnice nezačnou ale dříve než v dubnu.
"Přestože počasí letos nahrává dřívějšímu zahájení prací, zhotovitelé musí až do konce března zajistit možnost průjezdu vozidel zimní údržby," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Na všech čtyřech úsecích, které se opravují od loňského roku, tak musí být po celý březen zajištěný průjezd ve dvou pruzích v obou směrech, aby bylo možné odklidit případnou sněhovou nadílku.
Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svojí životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard korun. Na opravované i nově stavěné úseky se počítá s využitím peněz z EU. |
Od dubna plánuje ministerstvo dopravy provoz v rekonstruovaných úsecích převést do jedné poloviny dálnice. Ve druhém jízdním pásu bude vybourán povrch a začnou práce na položení nové vozovky. Kvůli dřívějšímu provizornímu rozšíření dálnice bude i v této fázi prací provoz veden ve dvou pruzích v obou směrech.
Pokládka povrchu ale pravděpodobně nezačne na všech úsecích zároveň. Největší skluž proti harmonogramu v řádu stovek pracovních dní eviduje Řediteství silnic a dálnic na stavbě Lhotka - Velká Bíteš. Kvůli problémům s nestabilním podložím loni stavební společnost stavbu několikrát přerušila a požadovala více peněz na pokrytí neočekávaných víceprací. Toho nakonec dosáhla v říjnu, kdy jí ředitelství silnic rozpočet navýšilo o deset milionů korun.
Loni začali na dálnici D1 silničáři opravovat první čtveřici úseků mezi Šternovem a Psáři, Loktem a Hořicemi, Lhotkou a Velkou Bíteší a mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou. K nim by během letošního roku měly přibýt další tři mezi Ostrovačicemi a Kývalkou, Meřínem a Velkým Meziříčím a Hvězdonicemi a Ostředkem. Vydaná stavební povolení k posledním dvěma úsekům ale napadlo občanské hnutí Děti Země. Tomu vadí, že u uvedených staveb nebylo uskutečněno projednání dopadu stavby na životní prostředí. Podle ministerstva dopravy se tím může zahájení prací na těchto úsecích výrazně zpozdit.