Starší vozy se možná do některých částí měst nedostanou

Domácí
14. 9. 2010 14:25
Novější auta by měla jezdit po městě bez omezení (ilustrační foto).
Novější auta by měla jezdit po městě bez omezení (ilustrační foto).

Radnice možná získají pravomoc vymezit ve městech a obcích zóny, do nichž nebudou moci vjíždět starší automobily, které nesplňují určité emisní limity. Majitelé vozidel, na něž se zákaz vztahovat nebude, si budou muset koupit a vylepit emisní plakety. Předpokládá to novela, kterou předložila skupina poslanců z Moravskoslezského kraje, jehož ovzduší patří k silně znečištěným. Předloha by měla přispět ke zlepšení ovzduší v místech, kde jsou imisní limity překračovány.

Takzvaná nízkoemisní zóna by měla vzniknout podle novely rok potom, co radnice nařízení vydá. Úřad stanoví emisní kategorie vozů, která budou moci do zóny jezdit. "Nízkoemisní zónu budou moci obce vyhlásit pouze tam, kde jsou překračovány imisní limity a současně existuje objízdná trasa bez omezení po komunikaci stejné nebo vyšší třídy," uvádějí autoři předlohy - ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS), Pavol Lukša (TOP 09) a Kristýna Kočí (VV).

"Cílem je rovněž stimulovat majitele starších vozidel s častější zajížďkou do center měst k jejich obměně za modernější," stojí v důvodové zprávě. Emisní plakety by vydávalo ministerstvo, jejich cena by pokrývala výrobní náklady. Řidiči, který by do zóny vjel nevyhovujícím vozidlem, by hrozila pokuta za porušení zákazu vjezdu. Výjimku by měly například automobily záchranného systému. Nízkoemisní zóny fungují v řadě evropských měst, například v Německu, v Londýně a ve Stockholmu.

Při vyhlášené smogové situaci by podle předlohy mohli řidiči jezdit zadarmo po zpoplatněných úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst obcí. Budou uvedeny ve vyhlášce. Zóny by mohly být také v lázeňských městech a ve zvláště chráněných územích.

Vláda bude moci podle novely stanovit nové stropy emisí pro trvalé zdroje znečištění na vymezených územích. Pocítí to podle autorů hlavně jejich provozovatelé, kteří prý budou muset investovat řádově miliony do šetrnějšího provozu. Provoz zdrojů znečištění, u nichž emise není možné regulovat, by mohl být dokonce omezen. "Přínosem bude zlepšení kvality ovzduší v zatížených oblastech a snížení zdravotních rizik obyvatel," dodali předkladatelé. Chtějí, aby sněmovna schválila návrh už v prvním čtení.

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří k nejvíce znečištěným v Evropě. Tamní největší průmyslové podniky budou chtít po státu na ekologické projekty miliardy korun. Vyčleněny jsou čtyři miliardy z evropských fondů.

Autor: ČTK Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ