Starým autům vjezd zakázán! Mat čoudícím vozům chystá i Praha

Domácí
30. 5. 2012 06:05
Trojice velkých českých měst uvažuje, že ze svých center vykáže neekologické vozy (ilustrační foto).
Trojice velkých českých měst uvažuje, že ze svých center vykáže neekologické vozy (ilustrační foto).

Trojice velkých českých měst uvažuje, že ze svých center vykáže neekologické vozy. Takzvanou nízkoemisní zónu podle "německého střihu" začala připravovat Praha, Ostrava a Plzeň. Mnohými otazníky ji podmiňují Ústí nad Labem či Olomouc a zcela ji odmítá například Brno či Hradec Králové.

Majitelé favoritů či dieselů starších patnácti let by se měli mít na pozoru. Zhruba za rok už se totiž nemusejí dostat do center některých českých měst. Ta totiž hodlají využít v květnu schváleného zákona a ve svých historických či dopravně značně zatížených čtvrtích hodlají zřídit takzvané nízkoemisní zóny.

Do nich nebudou moci vjet auta s benzinovým pohonem vyrobená před rokem 1993 a vozidla s dieslovým motorem, která sjela z linky před rokem 1997. Zákaz vjezdu by se mohl dotknout desítek tisíc českých řidičů. Lze tak alespoň usuzovat podle toho, že průměrné stáří vozu je v Česku patnáct let.

Úplně první město, které novinky využilo, jsou lázeňské Klimkovice u Ostravy. Dýmající vozy hodlají ze svých ulic vykázat už příští rok v březnu. Pozadu však nejsou ani velká česká města. Nízkoemisní zóny chce zřídit například Praha, která už sestavila pracovní skupinu, jež má zónu v městských ulicích vytyčit a vysvětlit její přínosy.

"Zahájili jsme kroky nasměrované ke zlepšování kvality ovzduší v hlavním městě prostřednictvím jednoho z možných řešení, kterým jsou nízkoemisní zóny. Vypracujeme analýzu proveditelnosti zřízení nízkoemisních zón v Praze. Je třeba odpovědně posoudit, zda a jaký přínos by případné zavedení těchto zón mělo," uvedl pražský radní Radek Lohynský

Ale nejde jen o Prahu. Stejné analýzy, které mají najít ideální místo pro zřízení zóny a zhodnotit její prospěšnost, provedla Ostrava a v současné době ji tvoří i Plzeň. "Z této studie nám vyšlo, že zónu bychom mohli zřídit na dvou místech, a to v centru a v městské části Poruba. Celá věc se ale ještě musí dořešit. Hlavně musíme najít objízdné trasy těchto oblastí a musí se vyjasnit i všechny podmínky, jak vlastně mají nízkoemisní zóny vypadat," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

V Plzni by měli mít výsledky studie na konci srpna a až podle nich se rozhodnou, zda nízkoemisní zónu opravdu zřídí. Nicméně zájem o ni mají.

Ilustrační foto.Zavřít centrum špinavým vozům by chtělo i Ústí nad Labem. To má však jeden nepřekonatelný problém. V údolí položené vnitřní město sevřené poměrně vysokými kopci prakticky nejde nikudy objet. A jedna z hlavních podmínek pro zřízení zóny je právě ta, že ji půjde objet po silnici stejného řádu, která zónu protíná. V Ústí mají tak pro vznik zóny poměrně dost nákladných podmínek. Především se musí dokončit dálnice D8 a postavit k ní přivaděč z Děčína.

Vhodné silnice pro objezd centra by naopak měli v Českých Budějovicích. Tvrdí to i tamní radní. O zřízení zón nicméně zatím neuvažovali. Úplně na začátku jsou také v Olomouci. Při otázce na zřízení zón krčí rameny s tím, že nemají zpracovanou žádnou studii, zda by v jejich městě vůbec šly vytyčit a zda by mu pomohly.

Jediné z větších českých měst, které vytyčení zón zcela odmítlo, je Brno. "Zóny by se dotkly především lidí se staršími vozy. Ti je nemají kvůli tomu, že by je chtěli mít, ale že nemají dost peněz na jiné lepší auto. Tuto skupinu lidí nechceme zavedením zón nijak trestat," řekl náměstek brněnského primátor Robert Kotzian.

České nízkoemisní zóny budou v mnohém kopírovat ty německé, které fungují ve více než třiceti tamních městech. Míra škodlivin, které vůz vypouští, se pozná podle barvy plakety, kterou bude mít na čelním skle. Auta s nejekologičtějšími motory získají samolepku zelené barvy, špinavější vozy nálepku žlutou, červenou nebo žádnou. Podle prvních plánů by měla plaketa stát 150 korun a k dostání by měla být ve Stanici technické kontroly či na radnici. Zavedeny budou i sankce pro řidiče, kteří vjedou do ekologické zóny neoprávněně. Pokud by byly pokuty stejně vysoké jako v Německu, platili by řidiči zhruba tisícovku. Všechny detaily se mají vyjasnit v září, kdy bude hotova prováděcí vyhláška, která novelu zpřesní.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ