Elektrárna u Moldavy dostala povolení nezákonně, potvrdil soud

Domácí
21. 7. 2016 10:47
Solární elektrárna u Moldavy.
Solární elektrárna u Moldavy.

Nejvyšší správní soud s konečnou platností potvrdil, že fotovoltaická elektrárna v ptačí oblasti u Moldavy na Teplicku dostala stavební povolení v rozporu se zákonem. Vyplývá to ze skutečnosti, že soud zamítl kasační stížnosti společnosti Talwin a Městského úřadu Duchcov.

Na rozhodnutí soudu upozornila mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková. Byl to totiž právě tehdejší ombudsman Pavel Varvařovský, kdo kvůli elektrárně podal žalobu a požadoval zrušení rozhodnutí o umístění a povolení stavby. Šlo o první žalobu podanou ombudsmanem ve veřejném zájmu. Krajský soud v Ústí nad Labem jí dvakrát vyhověl.

Napoprvé sice rozhodnutí krajského soudu z procesních důvodů neobstálo, napodruhé už Nejvyšší správní soud podstatné části verdiktu ponechal beze změn a zrušil jen rozhodnutí o nákladech řízení. Povolením elektrárny by se měl znovu zabývat úřad v Duchcově.

"Až dostaneme rozhodnutí soudu, tak se s ním bude muset stavební úřad vypořádat," řekla tajemnice Městského úřadu Duchcov Renata Kounovská. "Samozřejmě to asi budeme konzultovat s krajským úřadem, ale v současné době nemohu odpovědět na to, jak bude stavební úřad dál postupovat. Rozhodnutí soudu ještě nemáme," uvedla.

Druhé rozhodnutí soudu zatím není v plném znění dostupné v databázi. Podle Hrazdílkové Nejvyšší správní soud potvrdil, že k povolení výstavby fotovoltaické elektrárny chyběly zákonem požadované výjimky a souhlasy z oblasti ochrany životního prostředí. Povolení neexistovala ke dni vydání rozhodnutí o umístění a povolení stavby v roce 2009, ani ke dni podání žaloby veřejným ochráncem práv v roce 2012. Vlastník elektrárny je nemá ani v současnosti, stavba je přitom od roku 2011 v trvalém provozu, doplnila Hrazdílková.


Fotovoltaická elektrárna navíc vznikla v místě bez územního plánu. Ombudsmanka Anna Šabatová se domnívá, že výroba elektrické energie z fotovoltaiky je především ekonomickým zájmem vlastníka elektrárny. Takovou stavbu nelze umístit do nezastavěného území bez schváleného územního plánu a bez potřebných souhlasů či výjimek týkajících se dopadů na životní prostředí.

Případ má i trestní rovinu. Nejvyšší soud nedávno odmítl dovolání dvou úřednic potrestaných za chybné povolení elektrárny. Bývalá vedoucí duchcovského stavebního úřadu Květuše Kvasničková i její tehdejší zástupkyně Lenka Brejchová dostaly za zneužití pravomoci šestiměsíční tresty s ročním podmínečným odkladem.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se pokusil připravit elektrárnu také o licenci. Správní soudy mu však nevyhověly.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Zavoral Libor

Další čtení

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ