<span>Exodus Romů:</span> Chceme pro Čechy vízovou povinnost

Domácí
19. 3. 2010 15:55
Romové pořádají exodus, necítí se v Česku bezpečně.
Romové pořádají exodus, necítí se v Česku bezpečně.

Romové pořádají exodus, necítí se v Česku bezpečně.Dost bylo rasistických útoků, přesuneme se jinam. Jestli kvůli našemu exodu zavede daná zem vízovou povinnost pro Čechy, jen dobře. Bude to pro ně trest. Přibližně tak by se dalo shrnout prohlášení, které poslala do redakcí organizace Roma Realia.

Vyzvala současně všechny Romy, aby se k exodu přidali. Letenky jim podle mluvčího organizace Václava Mika zaplatí nejmenovaná hollywoodská hvězda.

"Konečně jsme se dočkali. Před několika hodinami Roma Realia obdržela závratnou informaci, která více potvrzuje fakt, že nejmenovaná hoolywoodská star, která má projekt podpořit, zřejmě zaplatí 10 tisíc letenek," stojí v prohlášení Václava Mika. Která slavná osobnost má Romům pomoci, ale nechtěl prozradit.

ČTĚTE TAKÉ:  Kocáb: Čeští Romové nejsou nejdiskriminovanější
                       Ministerstvo chce romštinu ve školách jako volitelný jazyk
                       Žhářství ve Vítkově a Bedřišce nejsou ojedinělá
                       Romové: Vinu za Bedřišku nese i senátorka Janáčková

Roma Realia už podle něj jen vybírá tu nejlepší zemi, kam se Romové společně uchýlí. "Cílem je vyvolat vízovou povinnost pro některou západní zemi či udržet ve vízové povinnosti některou ze zemí, která má dosud vízovou povinnost zavedenou," vysvětluje.  Dosavadní protesty romských organizací totiž podle něj k ničemu nevedly. Odchod je prý jediné možné řešení. Hromadný exodus Romů podle něj poukáže na problém, který v Česku nikdo neřeší.

Hrozící exodus? Nezájem

Na prohlášení přesto nikdo nereaguje. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb se s Mikem jednat nechystá, podle své mluvčí Lejly Abbasové jde totiž o opakovanou výzvu, která se nikdy nenaplnila. Stává se tak podle ní nedůvěryhodnou. "Exodus navíc nic neřeší, je třeba si naopak v klidu sednout a situaci společně řešit," řekla Abbasová.

Pokud zavede další zem pro Čechy víza, bude to jen dobře, tvrdí RomovéPodobně se vyjádřila i ředitelka kanceláře Rady vlády pro romskou problematiku Gabriela Hrabalová. "Uvědomuju si tíživou situaci, ve které se Romové nacházejí, ale informaci o hromadném exodu nemáme nikterak potvrzenou, ani jsme nedostali od organizátorů výzvy žádné podrobnější údaje. Žádná další země už nebude pro exilanty tak otevřená jako Kanada," řekla.

Právě hromadný odchod Romů z Česka do Kanady byl v loňském roce jedním z důvodů, proč kanadská vláda vízovou povinnosti pro Čechy zavedla. Přestože oficiálním důvodem je podle kanadských politiků velký počet českých žadatelů o azyl.

PSALI JSME:  Kanada loni odkývala azyl devadesáti Čechům
                      Diskriminace Romů se zhoršuje, míní komisařka OSN
                      Češi nechtějí sousedit s Araby, Izraelci a hlavně Romy

Tristní situaci Romů v Česku kritizovalo během krátké doby dokonce několik organizací. Zmiňovala ji například pravidelná výroční zpráva amerického ministerstva zahraničí o dodržování lidských práv ve světě. Zpráva si všímá hlavně extremistických výpadů proti romské menšině. Zmiňuje ale i útoky proti dalším skupinám v zemi. Romové se v Česku potýkají podle zprávy s chudobou, nezaměstnaností a diskriminací. Jsou často nuceni žít v ghettech.

Michael Kocáb.Českých Romů si před časem všimla také Agentura Evropské unie pro základní práva. V celoevropskému průzkumu z počátku prosince totiž vyšlo najevo, že jsou čeští Romové jednou z nejvíce diskriminovaných menšinu v Evropě. "Průměrný dotazovaný český Rom se dostal do rizika diskriminace 4,6krát za posledních dvanáct měsíců," uvedla zpráva.

Podle Michaela Kocába ale měl dopadnout průzkum úplně jinak, situace Romů v zemi se podle něj naopak zlepšila. Prakticky jediným problémem, kterému dnes Romové čelí, je podle něj takzvané sociální vyloučení. "Řada romských obyvatel totiž žije v ghettech. Mluvíme ale o ghettech, která jsou jen takzvanými špatnými adresami," reagoval na zprávu Kocáb.

Romskou problematikou se ale už začalo zabývat ministerstvo školství. "Jsme si vědomi toho, že je potřeba rozvíjet vzdělávání, které je otevřené a spravedlivé pro všechny, a intenzivně se snažíme o nápravu situace," řekla náměstkyně ministryně školství Klára Laurenčíková, která má na starosti mimo jiné právě vzdělávání sociálně znevýhodněných skupin. Už letos podle ní spouští ministerstvo program, který posílí předškolní vzdělávání malých Romů a zavede do škol daleko více asistentů pedagoga.

Foto: Jan Schejbal, Karel Šanda, fotoarchiv

Další čtení

Stavbu obchvatu Přeštic o tři měsíce zpozdí výzkum archeologů

Domácí
12. 7. 2025

Asociace: Počet asistenčních zásahů kvůli hnízdům hmyzu se loni zdvojnásobil

Domácí
12. 7. 2025
ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ